петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Џемс Кер Линдзи: Косово најзначајнији случај у историји МСП
Хроника

Џемс Кер Линдзи: Косово најзначајнији случај у историји МСП

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 22. јул 2010.

Међународни суд правде (МСП) данас ће саопштити саветодавно, необавезујуће мишљење о легалности једнострано проглашене независности Косова.

Суд се о томе изјашњава по захтеву Генералне скупштине УН.

Судећи по изјавама највиших званичника, Београд са оптимизмом очекује мишљење Суда, сматрајући га уводом у нове преговоре о статусу Косова.

Приштина је уверена да ће МСП потврдити независност Косова и отворити пут новим међународним признањима.

Најзначајнији случај у историји МСП

Стручњак за политику југоисточне европе на Лондонском економском факултету (ЛСЕ) Џемс Кер Линдзи оцењује да је питање легалности једнострано проглашене независности Косова најзначајнији случај који се икада појавио пред Међународним судом правде.

"МСП је највиша правна инстанца УН и у својој историји се бавио читавим низом случајева који су били везани за разграничење и међудржавне спорове око граница. Сада је први пут у прилици да заузме став о једном суштинском питању, а то је право групе људи да се отцепе од државе у којој живе. Због тога је ово јединствен случај у историји МСП. Иако сви инсистирају на томе да је мишљење суда само саветодавно, ја мислим да је реч о нечему много важнијем и значајнијем. Оцена МСП о Косову могла би да одреди начин на који третирамо сепаратистичке групе у годинама и деценијама које долазе."

Водећи британски стручњак за међународно и хуманитарно право Филип Сендс такође мисли да се ради о суштинском питању, оцењујући да је велики број оних који ће врло пажљиво читати мишљење Међународног суда правде о Косову:

"Велики је број земаља које су у сличној ситуацији: Канада има Квебек, Шпанија има Баскију и Каталонију, Британија Шкотску, Грузија Абхазију и Јужну Осетију, Кина има Тибет, итд. Због тога одлука суда има потенцијално огроман значај, јер је реч о питању које има наглашено политичку димензију."

Тешка дилема

Свестан значаја одлуке, Суд се суочава с огромном дилемом, наставља Филип Сендс.

"Ако оде предалеко, отвориће врата свима који би да се отцепе од постојећих држава. Ако не оде довољно далеко, ако каже да не постоји право на отцепљење, то би могло да изазове негативну реакцију не само на Косову већ и у многим другим деловима света. Суд, дакле доноси врло осетљиву одлуку и готово сам сигуран да међу судијама има и оних којима би било драже да ово питање није ни отворено. Сада када је отворено, суд ће морати да се изјасни. Могуће је да ће Суд, многи то мисле, пронаћи елегантан начин да избегне одговор или да се огради, односно да каже да је питање Косова толико посебно да не поставља преседан ни за кога другог. Заправо мислим да ће, каква год да оцена буде, Суд на неки начин указати на посебност Косова."

Доктор Кер Линдзи предвиђа да би одлука суда могла да буде прилично недвосмислена:

"Знам да о томе постоји читав низ ставова и велики број посматрача сматра да ће Суд изрећи неку половичну или двосмислену оцену. Свакако да Суд неће рећи једноставно 'да' или 'не', одлука мора да има детаљно образложење и сигурно је да неће бити једноставна, али нисам сигуран да ће бити баш толико двосмислена колико сви изгледа очекују. За то постоји једноставан разлог - од 15 најеминентнијих правних стручњака на свету затражено је да дају одговор на суштинско питање из домена међународног права. Они су свесни да се од њих очекује јасан одговор. Ако се налазите у том положају, уколико увиђате колико је важан задатак који се пред вама налази, онда ћете настојати да формулишете што јаснији одговор. Заиста мислим да би Суд могао да нас изненади и да изрекне јаснију оцену од очекиване."

Уколико то буде случај, и Суд пресуди у корист Косова, то би могло довести до новог таласа признавања Косова, додаје др Кер Линдзи.

"Друго је питање да ли би то решило суштински проблем Косова, а то је пуноправни улазак у међународну заједницу, односно чланство у УН, за шта је потребна двотрећинска већина гласова Генералне скупштине. Мислим да се то у догледној будућности неће догодити. Већ видим да ће читав низ земаља заузети став да једнострано проглашење независности Косова суштински угрожава међународну политичку стабилност и те земље га неће признати као независну државу. Дакле све и да МСП пресуди у корист Косова, мислим да Косово као независна држава још дуго неће ући ни у УН ни у друге међународне организације и самом тим његов статус остаће нерешен."

Нови преговори неминовни

Саговорник BBCија сматра да су нови преговори Београда и Приштине неминовни, посебно ако Суд пресуди у корист Србије:

"У том случају се драматично повећавају шансе да се поново отворе преговори о статусу Косова, што Србија и жели. Ако 15 водећих правних умова света процене да је нешто у супротности са међународним правом, онда ће земљама које инсистирају на поштовању УН и међународног права бити јако тешко да ту процену игноришу, па макар она била саветодавна. Ту пре свега мислим на земље ЕУ, јер би игнорисање пресуде МСП страшно нашкодило њиховом међународном кредибилитету. како би могле да захтевају од Северне Кореје или Ирана да поштоју међународно право уколико и саме то не чине? Зато мислим да је у многим земљама присутна много већа нервоза око исхода овог случаја него што би хтеле да покажу. Ако суд пресуди у корист Србије, или чак ако одлука не буде врло јасна у корист Косова, мислим да ће се постојећа ситуација, у којој је Косово у неком безваздушном простору наставити. Заправо у сваком од три сценарија видим наставак разговора Београда и Приштине у нади да ће се нека врста решења наћи и да ће се сви извући из непријатности у којој се тренутно налазе."

(BBC)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер