субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Џејмс Стајнберг: Важно је да радимо на примени Ахтисаријевог плана
Хроника

Џејмс Стајнберг: Важно је да радимо на примени Ахтисаријевог плана

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 31. март 2010.

Заменик државног секретара Џејмс Стајнберг најавио је да ће идуће недеље, од 6. до 8. априла, посетити Словенију, Босну и Херцеговину, Србију и Косово како би наставио да прати напредовање региона у остварењу евроатлантских интеграција, и пренео подршку Вашингтона том процесу. Стајнберг истиче да је Обамина администрација од почетка предана изградњи стабилног и просперитетног Балкана, и да помаже свим земљама региона да остваре своје европске аспирације.

Најављујући посету Београду, Џејмс Стајнберг је истакао да су САД веома охрабрене корацима које је Србија, у протеклих годину дана, предузела на путу интеграције у Европску унију.

"Такође сам охрабрен, после разговора које сам водио, укључујући и недавни сусрет са српским министром унутрашњих послова овде у Вашингтону, да Србија разуме значај сарадње са Хашким трибуналом, што је кључно за њену будућу интеграцију у евроатлантску заједницу. Главни тужилац Хашког трибунал Серж Брамерц је у извештају УН у децембру навео да је задовољан сарадњом Србије и то је важан корак, али очекујемо да ће Београд наставити да се концентрише на сарадњу са Хашким трибуналом и уложи све напоре да преостали оптужени – Ратко Младић и Горан Хаџић – буду ухапшени и предати суду", изјавио је амерички дипломата.

Стајнберг је потврдио да ће тема разговора бити и питање независности Косова:

"Свакако ћемо разговарати о односима Београда и Приштине. Признајемо да са Србијом имамо различите ставове о том питању, али и да постоје прилике и заједнички интереси да се ради на решавању неких од тих питања. Снажно подржавамо рад ЕУЛЕX-а и можемо да разговарамо о томе како унапредити његов рад, и желимо да причамо о изградњи мостова између две заједнице на Косову. Свесни смо да упркос формалним разликама, постоји заједнички интерес. Важно је да радимо на начин који неће допринети нестабилности у региону, и зато ћемо се фокусирати на прагматични ниво сарадње и јачање дијалога између Београда и Приштине", истиче Стајнберг.

Стајнберг: Радити на примени Ахтисаријевих принципа

Заменик америчког државног секретара најављује да ће Приштини пренети снажно уверење Вашингтона у европску будућност Косова.

"Независност Косова видимо као позитиван допринос стабилности и просперитету на Балкану. Вредно смо радили у међународној заједници да проширимо подршку признавању Косова. Свесни смо да је то тешко питање за Београд и Србију, и надам се да ћемо временом превазићи та неслагања.

У међувремену је важно предузети практичне кораке који иду у прилог свим становницима Косова, и Србима и Албанцима. Важно је да радимо на примени Ахтисаријевих принципа, децентрализација је пут који свим заједницама даје осећај учешћа у влади и на то ћемо се фокусирати у кратком року – на практичне кораке, јачање сарадње, толеранције и поштовања, а надам се да ће временом то бити пут за решење формалних питања".

Стајнберг је додао да је охрабрен што су косовски суседи, пре свега Црна Гора и Македонија, дипломатским признавањем исказали подршку Приштини.

Америчком дипломати постављено је питање какву поруку носи у регион будући да је европски визни режим олакшан за грађане Србије, упркос томе што није изручила све осумњичене за ратне злочине, док су Косово и Босна и Херцеговина остављени по страни. Стајнберг је поновио подршку интеграцији целог региона, али и одговорио да је, што се тиче Босне, визна либерализација у рукама њених лидера, који морају да превазиђу несугласице због добробити свог народа.

Он је истакао да ће подршка реформама потребним за европску интеграцију бити у центру пажње посете Сарајеву, док је циљ посете Словенији да се афирмише њена регионална улога и подршка другим земљама Балкана у прикључењу Европској Унији.

(Глас Америке)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер