петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Џејмс Стајнберг: Косово је суверено и независно и то се неће променити
Хроника

Џејмс Стајнберг: Косово је суверено и независно и то се неће променити

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 10. јун 2010.

„Ми подржавамо председника Тадића и помажемо му на путу европских интеграција, као и у предузимању корака за испуњење обавеза према Хашком трибуналу“, каже за Глас Америке заменик државног секретара Џејмс Стајнберг. У разговору, високи амерички званичник се осврнуо на успехе, као и на преостала нерешена стратешка питања Западног Балкана.

Недавно одржана регионална конференција у Сарајеву одраз је успешних промена у пост-конфликтноом подручју југоисточне Европе, истиче Стајнберг.

„Позитиван знак је пре свега до сада остварени ниво удруженог ангажовања у региону, као и чињеница да је толики број регионалних лидера и шефова дипломатија дошао у Сарајево да размотри шта је остварено и шта треба чинити даље. Ту је, затим, и партнерство Сједињених Држава и Европе у подстицању и продубљивању процеса евроатлантске интеграције, што је такође веома позитиван знак.“

Охрабрују и остварени конкретни кораци као што је пристанак Срба и косовских Албанаца да седну за исти конференцијиски сто, или усвајање акционог плана за чланство Босне у НАТО-у, каже Стајнберг. Међутим, преостају и крупни проблеми.

„Мислим да би било ризично да Босна заостане зато што политичко вођство није спремно да донесе тешке одлуке које би омогућиле приближавање земље Европској унији и НАТО-у.“

Спор Београда и Приштине око статуса Косова, такође је једно од кључних питања региона.

„Као што је потпредседник Бајден током посете Србији рекао: 'можемо да се сложимо да се не слажемо у свему.' Али, нема никаквог двоумљења у погледу нашег става. Косово је суверено и независно и то се неће променити. Паралелно са радом на дугорочнијим питањима, битно је да Србија и Косово успоставе сарадњу о практичним стварима. У интересу свих је решавање питања граница, царина и телекомуникација. Такав прагматичан приступ дозвољава да се две стране не сложе о свему, али омогућава решавање питања за добробит свих људи.“

Стајнберг је поновио више пута истицани став САД да су идеје о подели Косова неприхватљиве.

„То уопште не долази у обзир. Мислим да сви остали кључни партнери, укључујући чланице Европске уније, па чак и оне који имају другачији приступ питању статуса, признају да би подела Косова била крајње опасна идеја. Одржавање такве опције само продубљује напетости и отежава сарадњу две стране на практичним питањима. Морамо да радимо на темељу државности. Надам се да ћемо током времена моћи и са нашим српским колегама да сарађујемо у таквим оквирима. Мислим да не треба да буде никакве дилеме у погледу нашег става. Косово је суверено и независно и то се неће променити. У међувремену, док будемо дугорочно радили на томе, важно је да Србија и Косово успоставе сарадњу у практичним питањима.“

Стајнберг се, иначе похвално изразио о досадашњим напорима председника Бориса Тадића.

„Мислим да је он показао озбиљну заинтересованост за изградњу европске будућности Србије. Мислим да је у интересу свих, не само српског народа, да Србија буде дубоко усидрена у европској арени и, уколико се определи за то - у евроатланском окружењу. Мислим да смо унапредили и ојачали односе. Ми подржавамо председника Тадића и помажемо му на том путу као и у предузимању корака за испуњење обавеза према Хашком трибуналу. Мислим да имамо доброг партнера у њему и желимо даљи напредак.“

Стајнберг је додао да председник Тадић води позитивну политику према Босни и Херцеговини.

„Председник Тадић је, пре свега, јасно предочио да Србија подржава Дејтонски споразум и територијални интегритет Босне и Херцеговине. Он не подржава поделу нити види будућност Републике Српске у асоцијацији са Србијом. То је веома снажан сигнал свим лидерима да морају да раде у оквиру државе Босне и Херцеговине. Мислим да он ужива поверење српског вођства у Босни и Херцеговини, што сматрам важним.“

Што се тиче даљег америчко-европског ангажовања, Стајнберг је рекао да ће Брисел и Вашингтон остати присутни, како регион ни у једном тренутку, како се изразио, „не би сматрао да је препуштен сам себи“.

(VOA)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер