петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Џејмс Хупер: Споразум са разменом територије стабилизовао би нови однос између Косова и Србије
Хроника

Џејмс Хупер: Споразум са разменом територије стабилизовао би нови однос између Косова и Србије

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 11. април 2019.

 ВАШИНГОН - "Од увођења сто одсто увећаних такси на робу из Србије, односи Приштине и САД су на најнижем нивоу у последњих 20 година", оценио је бивши званичник Стејт департмента, Џејмс Хупер, који истиче да, ако Косово и даље буде играло на карту куповине времена, могло би да пропусти историјску шансу за постизање споразума са Београдом, што САД од њих тражи.

Хупер каже да дијалог Београда и Приштине треба гледати са перспективом изградње односа, а не као на неку трансакцију.

Једнострано проглашену косовску независност Хупер види као "успешну причу", али истовремено истиче чињеницу да ће Приштина морати да пређе још дуг пут.

Дијалог Београда и Приштине је, каже, тренутно заглављен због ситуације са наметнутим таксама, али мисли да САД и америчка влада, схватају да је "ово историјска шанса за Косово и Србију да постигну споразум".

Примећује, међутим, да политички представници Приштине то, како каже, нису добро схватили.

То су преговори о свеобухватном споразуму којим ће Косово и Србија успоставити однос који никада раније није постојао

"Избором Трампа за председника у САД створена нова стварност"

"То су преговори о свеобухватном споразуму којим ће Косово и Србија успоставити однос који никада раније није постојао. Веома је важно да грађани Косова схвате да је 2016., избором Доналда Трампа за председника, у Сједињеним Државама створена нова стварност", навео је Хупер у интервјуу за Глас Америке.

Истиче да Трамп није толико посвећен одбрани Косова и није спреман да представља штит за Косово као што је то била Демократска странка, или други републиканци.

"Та ситуација је за Косово опаснија, јер опасно је имати непријатељског суседа на северној граници у време када немате исти штит, сигурносни кишобран од Америке. Дакле, ово је сјајна прилика, чак и изузетно потребна за преговарање о крају непријатељства, или барем значајном смањењу непријатељства, јер је таква ситуација", указао је Хупер.

Он мисли да људи на Косову и многи креатори политике погрешно разумеју о каквим преговорима је овде реч јер, како каже, они на те преговоре гледају као на трансакцију: што лошије за Србију, то боље за Косово.

Са тог становишта, истиче, они виде и питање границе.

"Али успостављање односа је нешто друго. На пример, у преговарању као трансакцији, територија је сама себи сврха, док у односима територија је средство за постизање циља. Сама територија није безбедност, она може да обезбеди безбедносне алате и у овом случају то је средство легитимности, признавања кроз чланство у Уједињеним нацијама. Дакле, Косово мора несумњиво да размисли о користима које ће имати од споразума", навео је Хупер.

"Харадинај не разуме дијалог"

Не верује, каже, да косовски премијер, Рамуш Харадинај, разуме дијалог са Београдом на начин на који он то објашњава, односно на начин да са Београдом треба успоставити односе, а не на начин да је важно да ја добијем све што могу само за себе.

За Косово је, прецизира, корист и то што Београд мисли да је могуће постићи споразум и да га је могуће спровести у шта, како каже, и сам верује.

На констатацију да акција Србије није била реакција на оно што је Косово урадило, већ да је то део њене политике према Косову, Хупер истиче да тврдња да Приштина неће одустати од такси, док их Београд не призна значи да су, како каже, "они поставили предуслов за разговоре".

"Обе стране морају разумети минимум који је једној страни потребан да би прихватила споразум"

"Али сматрам да признавање - не кажем у смислу амбасада - али признавање би било више резултат који би Косово прихватило као независну земљу, што је резултат преговора, а не предуслов. Оно што косовски преговарачи треба да ураде је да схвате шта је другој страни потребно, баш као што српски преговарачи треба да разумеју шта је косовској страни потребно. Обе стране морају разумети минимум који је једној страни потребан да би прихватила споразум, ратификовала би га и затим применила. Такви преговори - то јест, однос - нису лаки, то захтева ниво зрелости и софистицираности", навео је Хупер.

Говорећи о односима Приштине и САД, Хупер каже да је изненађен колико су ти односи оштећени.

"Мислим да су односи између Косова и САД сада на најнижем нивоу од НАТО интервенције пре 20 година и не видим никакве знакове да се то мења. Оно што ме је изненадило је да су Косовари отворени да то толеришу, да то прихватају, у време када морају да се више труде да амерички безбедносни ангажман према Косову и даље остане јак. Скоро као да то одбацују. Као да је америчко око сувишно, јер су Американци јасно ставили до знања да им је то важно, а важно је да се преговори крећу напред и да се односи између Косова и Србије крећу напред. И мислим да Сједињене Државе желе да све то крене напред на правичан начин за обе стране. Мислим да ако се то не промени и ако се преговори не наставе, однос са Приштине и Сједињених Држава ће постати још гори", навео је.

"Оштећена структура односа"

Упитан да и мисли да је ова ситуација наштетила односу са овом америчком администрацијом или са САД уопште, Хупер каже да је оштећена структура односа.

"Оно што чујем у Вашингтону, Стејт департменту, и другде у влади и Белој кући, на Косоваре тамо сада гледају као на веће националисте, који праве проблеме који отежавају Американцима да се носе са њима...", хаже Хупер.

Истиче, међутим, да када Американци јасно кажу Косову да је то веома важно питање за њих, онда се од њих очекује нека врста сарадње и конструктивна реакција, односно проналажење начина да им се одговори, али се то није догодило.

На питање зашто је баш сада тренутак за договор, Хупер објашњава да када се, како каже, прозор затвори у Београду, дијалога за договор неће бити.

"У Београду су на власти прогресивне снаге и господин Вучић разуме Косово и колико далеко може ићи и шта треба да се уради, а он жели да Србија буде део ЕУ и знам да је то пут за постизање тог циља. То је разлог. Ако се ова прилика не искористи, ако Косово игра на куповину времена ... то сам видео и у другим земљама. Палестинци су константно одбацивали шансе да преговарају о споразуму с Израелом... и изгубили су своју шансу", каже Хупер.

Појашњава да постоје тренуци који су пресудни, када је прозор могућности отворен и када морате деловати, те истиче да је сада такав тренутак.

"Споразум са разменом територије стабилизовао би нови однос између Косова и Србије"

Говорећи о могућности размене територије или промени границе, Хупар каже да ће бити територијалног аспекта договора, те додао да ће то бити добро за обе стране.

Не верује да ће то утицати на територију у Македонији, као што не верује ни да ће то значити нестабилност за ту државу.

Не верује такође ни да ће Милорад Додик искористити такав споразум као изговор да отцепи Реублику Српску од БиХ и учини је независном.

"Зато сматрам да би споразум са територијом као елементом, као фундаменталним фактором, стабилизовао нови однос између Косова и Србије", закључио је Хупер.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер