четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Џејмс Хупер: Следећи корак за Косово је учлањење у УН
Хроника

Џејмс Хупер: Следећи корак за Косово је учлањење у УН

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 14. септембар 2012.

Решење које би функционисало за север Косова треба да се заврши учлањењем Косова у УН, изјавио је у интервјуу за РСЕ, амерички дипломата Џемс Хупер. Он је такође критиковао Брисел што не улаже веће напоре за сарадњу са Косовом, већ, како је казао, чекају да САД каже Косову шта треба да уради. Таква дипломатија Брисела није уопште ефикасна, казао је он.

РСЕ: Надгледање независности је окончано, али, како други кажу, предстоје многи изазови. Да ли је Косово спремно да се суочи са њима?

Хупер: Да, мислим да је спремно. Вратимо се назад и погледајмо све оно што су постигли лидери Косова, они тренутни и они који више нису са нама - најпре, српска владавина над Косовом је завршена.

Друго, иако је за то требало доста времена, Косово је добило независност. Сада смо управо видели да је међународно надгледање Косова, након неколико година, у потпуности завршено.

Сада, у будућности, предстоји учлањење Косова у УН и остале организације.
Знам да је Влада радила на том томе,  није да је била спора или лења, али не ради се само о постизању независности и уклањању надгледања, веома је важно да се ради на учлањењу у УН. Такође је важно да Косово има конструктивне односе са ЕУ.

РСЕ: Један од изазова је наравно северни део државе. Кад међународна заједница није успела да интегрише тај део, шта може Приштина да уради како би постигла овај циљ?

Веома добро питање. Битно је сада да лидери Косова преиспитају ситуацију у Србији.

Ситуација је у Србији, изборима у мају, промењена. Нова партија је на власти, Српска напредна странка. Неки од њених чланова имају познату историју и све то није за дивљење, условно речено.

Али, они су такође урадили заокрет. Кључна одлука коју косовски лидери требају донети, до неке мере и народ Косова, повезана је са тим уколико СНС жели неко велико решење или жели да предузме само неке мале кораке у вези односа са Косовом и севером?

По мом мишљењу, напредњаци желе неко велико решење. Мислим да на Косову то не схватају. Али, ако је то тако, то значи да косовске власти сада имају шансу да се договоре о неком прихватљивом решењу за обе стране. Не мислим да нова власт у Србији жели да се врати прошлости. Нисам обожавалац господина Бориса Тадића, зато што не сматрам да је исправно третирао питање Косова. СНС има могућност да стекне поверење међународне заједнице, па чак и Косовара. Они желе да заштите своје интересе на Косову, а то значи да Косово мора да изради стратегију која ће им омогућити да истражи могућности за новонасталу ситуацију у Србији и да је српска влада спремна за решење.

РСЕ: Које је по вама разумно решење узимајући у обзир тренутне околности?

Решење које би функционисало за север, по мом мишљењу, треба се завршити са учлањењем Косова у УН-у.

У том случају, била би одговорност Београда да убеди Русију да одустане од вета у Савету безбедности. То не значи да Србија гласа за чланство Косова или да треба да призна Косово. Довољно је да Србија има конструктивне односе како би себи отворила врата да помогне верске објекте на Косову, да одржи контакте и односе са Србима на Косову, али признајући реалност суверенитета Косова на целој територији, укључујући и север.

Али све се ово треба усмерити ка учлањењу Косова у УН-у. За мене, то би било главно у било којој у будућности, било у разговорима или преговорима који се могу десити о северу.

РСЕ: Европска перспектива је обећање које се даје обема странама. Србија је сада добила статус кандидата за чланство, док је Косово још увек у првим корацима изградње односа са ЕУ. Скептици се плаше да се Србија може кретати брже на том путу, што би угрозили европску будућност Косова. Да ли се слажете са тим?

Да, слажем се. Мислим да је један од проблема чињеница што унутар ЕУ постоје кругови који заиста не воле Косово у Унији. И то заправо није највећи ризик; највећи ризик приступа Косова ЕУ је тај што Унија не разуме да је решавање проблема између Косова и Србије могуће.

Уместо тога, ЕУ врши притисак за неке мале кораке. Такође постоји ризик да ће ЕУ завршити тиме што ће ојачати изгледе замрзнутог конфликта који касније може експлодирати.

Европљани имају тенденција да третирају Косово здраво за готово и не улажу велике напоре да сарађују са Косоварима, већ чекају да САД кажу Косову шта треба да уради. По мени, то је површан облик размишљања. Самим тим, није нимало ефективна дипломатија Брисела. 

РСЕ: Албанци који живе у Прешевској долини желе да се укључе у најављене разговоре Косова и Србије, захтевајући исто третирање као што имају Срби на северу. Како би Приштина требала да одговори на такве захтеве?

Уколико Србија очекује да има легитимну улогу у бризи за Србима који су грађани Косова, који живе у независној држави, уколико очекује да очува односе са тим грађанама – не мислим на политичке манипулације – онда треба доказати флексибилност и спремност да дозволи исте односе Приштине према Албанцима који су грађани Србије. То свакако мора бити реципрочно. Србија не може тражити нешто од Косова, а да не пружи исто за оне које живе у Прешевској долини.

Разговарала: Арбана Видишићи, приредила: Амра Зејнели

(Радио Слободна Европа)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер