петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Џејмс Добинс: Тешко до поделе Косова без територијалних уступака Србије
Хроника

Џејмс Добинс: Тешко до поделе Косова без територијалних уступака Србије

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 23. мај 2011.

Бивши помоћник америчког државног секретара за европске послове Џејмс Добинс изјавио је да је за Сједињене Америчке Државе, али и ширу међународну заједницу, идеја поделе Косова неприхватљива, али да "не верује" да би се САД и ЕУ противиле таквом евентуалном усаглашеном споразуму Београда и Приштине.

- Што се тиче става Сједињених Држава, али и шире међународне заједнице, и подела и "корекција граница" (Косова) неприхватљиве су идеје, нарочито уколико Србија нема намеру да и сама понуди неке уступке - казао је некадашњи изасланик на Косову, у Босни и Херцеговини и у Авганистану, у разговору за "Слободну Европу".

Добинс, сада директор Центра за међународну и безбедносну политику у РАНД корпорацији, рекао је да је "територијална размена, уколико је узајамно договорена, савршено прихватљива".

- Било је у скоријој прошлости и других територијалних деоба. Чехословачка се, рецимо, мирно поделила на две државне територије. Дакле, територијална размена, уколико је узајамно договорена, а не изнуђена силом или претњом силе, савршено је прихватљива - рекао је бивши помоћник америчког државног секретара.

Добинс је казао и да српски званичници "верују да би у замену за то (поделу) Србија Косову могла понудити признање независности и крај свих међународних блокада Косова".

- То вероватно не би било довољно уколико не би било праћено и територијалним уступцима, али није ни занемариво - каже Добинс.

Када је реч о БиХ, он је нагласио да верује да треба подржати разговор шефа европске дпломатије Кетрин Ештон са председником Републике Српске Милорадом Додиком "као покушај да се умање тензије и избегне опасна конфронтација”, али је изнео и бојазан да разговор слаби позицију високог представника у БиХ.

- Истовремено, међутим, сматрам да Европска унија већ неко време покушава да ослаби значај позиције високог представника у БиХ. САД имају битно другачију позицију и верују да све док у Босни и Херцеговини институције власти не буду функционисале како треба, функцију високог представника не да не треба слабити него је, напротив, треба јачати и унапређивати - закључио је Добинс.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер