недеља, 28. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Џејкоб Хејбрун: Јапански нуклеарни проблем
Хроника

Џејкоб Хејбрун: Јапански нуклеарни проблем

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 15. март 2011.

(The National Interest, March 14, 2011)

Криза на месту са супротне стране света вероватно ће изазвати реакцију против нуклеарне енергије код нас

Земљотрес и нуклеарна криза у Јапану иду на руку пуковнику Гадафију. Они ће у великој мери заклонити његову убилачку кампању искорењивања побуњеника против његове владавине. Факат је да је Јапан важнији од Либије. А велики проблем који је јапанска криза поставила пред остатак света, поред хуманитарног данка, представља питање коришћења нуклеарне енергије.

Волстрит журнал данас са доста галаме износи тврдњу да је страх од нуклеарне енергије претеран. Што смо безбеднији, то смо страшљивији, тврди ВСЖ. Нема новог Чернобиља на видику. И тако даље.

Али више неће бити тако лако бранити нуклеарну енергију, која је неспорно постала главни извор електричне енергије, посебно за Француску, Немачку и Јапан. Може ли се она безбедно користити? Реактори који се распадају у старом постројењуФукушима Даићи свакога терају на размишљање. Чернобиљ није мерило. Оно што се дешава у Јапану не нуди основ за самоувереност.

Постављање електрана у земљотресним подручјима као што је Калифорнија мора бити ревидирано. А присталице нуклеарне енергије олако превиђају психолошки утицај страха који радијација (као невидљиво зрачење) има на просечног човека. Слике четворогодишњака у редовима за рендген напросто нису довољне. Као што ни дељење таблета јода у Јапану, које ВСЖ поздравља, сасвим извесно неће ублажити страхове.

Проблем са нуклеарним отпадом и радијацијом је њена трајност. Подручје око Чернобила данас је пустара. Та несрећа је допринела рушењу Совјетског Савеза: није могао да заштити ни своје људе, а камоли ће успети да створи социјалистички рај.

Политички шок у Јапану и другде, вероватно ће бити огроман. У Немачкој се канцеларка Ангела Меркел залаже за продужење дозволе за рад остарелим нуклеарним постројењима на још дванаест година. Готово да је извесно да ће тај план остати само на папиру.

Нуклеарна енергија неће нестати. Али враћање на њу није налетело само на омању препреку на путу. У питању је големи ударац о сигурносни браник.

Аутор је виши уредник у The National Interest

(НСПМ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер