петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Два милиона запослених у штрајку у Грчкој
Хроника

Два милиона запослених у штрајку у Грчкој

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 25. фебруар 2010.

Полиција у Грчкој употребила је сузавац и сукобила се данас са групом демонстраната у центру Атине, који протестују против владиног плана за излазак из економске кризе, који подржава Европска унија.

Група демонстраната бацала је камење, црвену фарбу и пластичне боце близу зграде парламента, а полиција је притворила најмање два учесника у уличним нередима, пренела је агенција АП.

Према извештајима агенције Ројтерс, група од око 50 младих покушала је да уђе у зграду универзитета, када је полиција употребила сузавац да би их зауставила.

Више од 20.000 радника запослених у јавном и приватном сектору организовало је раније данас мирни протестни марш ка парламенту, обележавајући 24-часовни генерални штрајк против оштрих мера социјалистичке владе, уведених да би се превладала економска криза у земљи, највећа за неколико деценија.

Скоро сви авионски летови су отказани, застоји су на железници и поморском саобраћају, не раде школе, министарства и многе друге службе.

Премијер Јоргос Папандреу изјавио је да његов кабинет има подршку грађана за планиране реформе, што су потврдиле и најновије анкете, према којима је две трећине грађана за тражење решења у миру, односно без притисака, као што су обуставе рада и јавни протести.

Планиране мере укључују могуће смањивање плата и свеобухватне реформе у цивилним службама и пензионом систему, како би се смањио огроман дуг Грчке.

Уколико се знаци финансијског опоравка не покажу до 16. марта, рока који је поставила ЕУ, Грчка ће морати да уведе још оштрије мере, навео је АП.

У првом генералном штрајку од како је влада левог центра изабрана у октобру, сви летови са грчких аеродрома су отказани а саобраћај возова и бродова је обустављен.

Милиони становника Атине су без јавног саобраћаја. Школе и јавне установе су затворене, док ће у државним болницама радити само хитне службе. Новинари су такође у двадесетчетворочасовном штрајку.

Две највеће синдикалне организацје земље, ГСЕЕ приватног сектора и АДЕДУ јавног, жестоко се противе стезању каиша објављеном током протеклих седмица у циљу смањења буџетског дефицита са рекордних 12,7 одсто бруто домаћег производа на 8,7 процената ове године.

Грчке невоље су уздрмале поверење у евро као заједничку валуту. Влада социјалиста је замрзла плате и нова запошљвања у јавном сектору, смањила бонусе, повећала порезе и подигла старосну границу за одлазак у пензију.

"Грчки народ зна да су финансије земље у очајном стању. Али, мере владе нису поштене", рекао је шеф ГСЕЕ Јанис Панагопулос. "Захтевамо да се терет сразмерно расподели тако да запослени и пензионери не плате цену кризе коју нису створили".

Влада је, међутим, суочена са захтевом ЕУ да до 16. марта покаже знаке фискалног опоравка и под притиском је да заведе нове мере. Оне могу да укључе повећање пореза на додату вредност који сад износи 19 одсто и нова смањења у бонусима запослених у јавном делатностима.

Данашњи штрајкови биће такође кључни испит подршке синдикатима. Расположење јавног мњења показује снажну подршку мерама владе, а чак 75,8 одсто испитаних сматра да синдикати треба да покажу уздржаност до краја кризе.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер