петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Душко Марковић: Не видим разлог зашто би манастир Острог био у власништву СПЦ, док је Саборна црква у Београду власништво државе Србије?
Хроника

Душко Марковић: Не видим разлог зашто би манастир Острог био у власништву СПЦ, док је Саборна црква у Београду власништво државе Србије?

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 18. децембар 2019.

 Подгорица -- Душко Марковић каже да не види разлог зашто би манастир Острог био у власништву Српске патријаршије, док је Саборна црква у Београду у власништву Србије.

"Зашто није проблем то што је Саборна црква у Београду власништво државе Србије? Зашто би Острог био у власништву Српске патријаршије?", питао је Марковић одговарајући тком "премијерског сата" на питање Срђана Милића (СНП) о државној имовини и Предлогу закона о слободи вероисповести.

Марковић је Милића питао чему толика нервоза.

"Исказали сте висок степен нервозе након доласка у парламент послије три године", казао је Марковић.

Милић је позвао премијера да повуче Предлог закона о вероисповести и додао да га чуде стручњаци из владе који су правници, а позивају се на имовински закон и покушавају да отимају имовину кроз слободу вероисповести а не кроз закон о својинско-правним односима и имовини.

"Позивам вас да повучете овај закон јер је већ ово што је договорено са Римокатоличком црквом и Исламском заједницом кроз темељни уговор изнад закона. Је ли то дефинисано Уставом да постоји супремација међународних закона? Будите до краја поштени и напишите закон о отимању имовине СПЦ јер се ниједан од ових чланова не односи на друге верске заједнице", казао је Милић, пренеле су подгоричке Вијести.

Додао је да се о овом закону мора гласати са двотрећинском већином.

Милић је рекао да је председник Мило Ðукановић „пустио владу низ воду кад је рекао да није предлагао закон нити ће га повлачити“.

"Срам вас било све. Зашто покушавате да кроз свађу владате и да свако нађе своју апанажу кроз ове приче", поручио је Милић.

Марковић је рекао да се потпуно слаже са Ðукановићем који је рекао да није предлагао закон и да зато не мозе ни да га повуче.

"Ако се стекну околности из објективних разлога влада га једина може повући. О овоме расправљамо већ пет година", казао је Марковић.

Премијерски сат почео је минутом ћутања којим је одата пошта полицајцу Милутину Лековићу, којег је убио албански држављанин.

Иначе, данашњи "премијерски сат" обележила је вербална расправа између лидера Покрета за промјене Небојше Медојевића и премијера Марковића, који је посланика ДФ назвао "политичком кукавицом".

"За потребе очувања власти спремни сте да осудите невине људе. Мора се имовина цркве вратити коју су комунисти конфисковали 1944.године. Ви сте били челни човек Удбе преко које су се вршили невероватни злочини. Ви сте кренули да отимате имовину цркви и угрожавате мир и стабилност у овој земљи. Ви сте овим потезима показали да баштините исту, мрачну идеологију комунистичких режима. Закони који дефинишу законе цркве не смеју се усвајати већином, простом или мафијашком силом. Ти закони се усвајају договором, консензусом. Црна Гора је на ивици великих проблема, рекао је Медојевић.

Марковић је рекао да стварање монопола ограничава слободе и права грађанима.

"Тако су политички или верски монополи, односно покушај њиховог успостављања антицивилизацијски и антиевропски. Они су узурпаторски", одговорио је

Додао је да се морају осигурати једнака права за све грађане Црне Горе.

"Ви сте критикујући комунисте, ви сте их сврстали у носиоце фашистичких стандарда", додао је Марковић и подсетио на то да је Титова Југославија пре сматрана за ауторитарни, него тоталитарни систем, пренео је подгорички портал ИН4С.

Видети још:

Патријарх Иринеј: Митрополија црногорско-приморска је створила Црну Гору, а не обратно. Ако имају иоле памети, треба да одустану од доношења тог закона

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер