Početna strana > Hronika > Dušan Vujović: Imamo bolji rezultat u pogledu deficita budžeta od 95 odsto zemalja u Evropi; Očekujem delimično povećanje plata i penzija do kraja godine
Hronika

Dušan Vujović: Imamo bolji rezultat u pogledu deficita budžeta od 95 odsto zemalja u Evropi; Očekujem delimično povećanje plata i penzija do kraja godine

PDF Štampa El. pošta
utorak, 28. jul 2015.

Ministar finansija Dušan Vujović izjavio je da je u julu zabeležen minimalni suficit u budžetu od oko milijardu dinara.

On je, govoreći u Skupštini Srbije, podvukao i da se deficit budžeta od početka godine, a zaključno sa julom kreće između 25 i 30 milijardi dinara.

To je četiri ili pet puta manje od ciljane vrednosti koju je podržao MMF, i tri puta manje od nivoa kriterijuma iz Mastrihta. Prema tome, to je bolji rezultat nego što ima 95 odsto zemalja u Evropi, rekao je Vujović i dodao da se stvari kreću na bolje, iako će trebati još truda.

On je naveo da su rezultati u prerađivačkoj industriji pozitivni, u Železari Smederevo su dobri, kao i u hemijskom kompleksu.

Zato su, rekao je on, projekcije privrednog rasta bile prvo minus 0,5 odsto, pa su korigovane na nulu, a verovatno će, kaže on biti korigovane na plus 0,5 odsto za 2015.

Vujović je naglasio da je suština fiskalne konsolidacije da se otklone strukturni disbalansi i da se izađe sa održivim nivoom troškova.

MMF je tu samo svedok tog procesa i neko ko potvrđuje validnost, a mi sami pravimo program, sami smo sve skockali i dogovorili prošle jeseni, rekao je on.

Kako je naveo, vlada već od novembra ostvaruje dva, tri puta bolje rezultate nego što se obavezala sebi i dobila podršku MMF-a i međunarodne zajednice.

Sad, da li se to nekome sviđa ili ne sviđa to je drugo pitanje, zaključio je on.

"Do kraja godine očekujem veće plate i penzije"

BEOGRAD - Ministar finansija Dušan Vujović izjavio je danas da očekuje da će do kraja godine biti povećane plate i penzije, ali i da neće u punom iznosu biti vraćene na staro.

"Uštedeli smo značajan deo i sada želimo da izađemo građanima u susret što su aktivno sudelovali u fiskalnoj konsolidaciji i da korigujemo plate i penzije, ali to sigurno neće biti vraćanje odmah na isto", rekao je Vujović gostujući na RTS.

On je rekao da je nakon šest meseci deficit budžeta manji od planiranog i dogovorenog sa Međunarodnim monetarnim fondom, te da iznosi tek jedan odsto BDP-a. To Srbiju svrstava, kako je naveo, u pet odsto najuspešnijih zemalja Evrope.

"Kad se krenulo u fiskalnu konsolidaciju, deo penzija smanjen je za 5,8 ili šest odsto, a plate oko 10 odsto i uštedeli smo značajan deo. Sad mislimo da moramo da ponudimo građanima neku vrstu nagrade", rekao je ministar.

Vujović je podsetio da stručna javnost smatra da je sigurnije da se ne povećavaju primanja ali, rekao je on, to nije uvek rešenje.

"Sigurnije je da ne radimo ništa, ali kreće se uvek od toga šta želimo da uradimo. Premijer Aleksandar Vučić je to obećao, te će se tako i raditi", rekao je Vujović istakavši da bi povećanje bilo signal građanima da se vidi svetlo na kraju tunela.

Ministar je naveo da će se do kraja godine, nakon druge revizije aranžmana sa MMF-om koja će biti završena u septembru, znati preciznije da li je to i u kojoj meri moguće.

"Nadam se da ćemo do kraja godine da potvrdimo ono što očekujemo", rekao je on dodajući da bi skoro godinu dana nakon što je Srbija zaključila sporazum sa MMF trebalo bi da su se stvorili uslovi za to.

Vujović je poručio da je aranžman sa MMF-om napravljen da bi se u budućnosti stvorila osnova za povećanje plata i penzija, i to ne do nivoa na kojem su bile, već da se povećaju i više.

Ministar je takođe podsetio da će Misija MMF-a boraviti u Srbiji od 20. avgusta do 2. septembra.

"Ostvarili smo značajne uštede i imamo fantastične rezultate"

Ministar finansija Dušan Vujović kaže za RTS da očekuje delimično povećanje plata i penzija do kraja godine. Ostvarili smo fantastične rezultate na osnovu kojim možemo da nagradimo građane, ističe Vujović.

Dušan Vujović je, gostujući u Dnevniku RTS-a, rekao da će se više o povećanju plata i penzija znati kada se završe razgovori sa delegacijom MMF-a.

"Program koji smo prošle godine dogovorili u oktobru, a objavili u novembru, faktički je napravljen zbog toga da bi se stvorio osnov za povećanje - više nego što su plate i penzije iznosile pre smanjenja. Treba da su se stvorili uslovi da možemo delimično da izvršimo korekciju. Na kraju misije MMF-a ćemo to znati preciznije", rekao je Vujović.

Dodao je da smo uspeli da ostvarimo značajne uštede i da sada "imamo fantastične rezultate", na osnovu kojih se građani moraju nagraditi zbog učešća.

"Moći ćemo delimično da izvršimo korekciju, ali sigurno ne vraćanje odmah na onaj nivo koji je bio pre. Ali svetlo na kraju tunela je vrlo važno u ovom trenutku", rekao je Vujović.

Ministar je rekao da je ostalo dosta stvari koje treba uraditi u okviru ekonomskih reformi koje sprovodi Vlada Srbije. Dodaje da je u pripremi druga revizija dogovora sa MMF-om i da se dobar deo rešava kroz zakone o kojima se raspravlja u Skupštini.

"Uvodimo i registar zaposlenih da bismo mogli da znamo gde se nalazimo u javnom sektoru - sa zaposlenima, sa troškovima, upotrebom finansijskih sredstava. Takođe, potrebno je da imamo uvid u to koliki nam je javni sektor, a naročito kako koristimo javne resurse", objasnio je ministar.

Vujović kaže da država više neće davati garancije javnim preduzećima za uzimanje kratkoročnih pozajmica.

"Ostaju garancije za dugoročne zajmove koji su osnov rada i rekonstruisanja. Tako da ako se EPS ili Železnice obrate vladi za pomoć, tu sigurno postoji garancija, ali to su dugoročna sredstva koja se ulažu u objekte, rekonstrukciju, obnovu", kaže Vujović.

Objašnjava da nema mesta za garancije za tekuću likvidnost - pozajmice "koje su krasile budžet".

"Kad dođe preduzeće i kaže meni ne plaćaju, imam problem, uzimam kredit - taj se kredit ne vrati, onda se pokrene garancija. Toga više nema", naglasio je ministar.

Komentarišući zakon o prodaji državnih nekretnina, Vujović je rekao da su prethodna dva zakona 1999. i 2000. ponudila povoljne uslove (fiksnu cenu i upotrebu stare devizne štednje da se dobije nepokretnost koja je u vlasništvu države), ali da nije bilo velikog odziva.

"Mi mislimo da postoji interes i želeli smo da izjednačimo sve građane. Uvodimo novinu da to bude procenjeno po tržišnoj vrednosti, a imamo i neke amandmane da to može da radi više institucija", rekao je Vujović.

Prema njegovim rečima, radi se na tome da se sve nekretnine koje više nisu potrebne ustupe stanovništvu.

"Ti objekti se pretežno nalaze na teritoriji Beograda, gde država ima samo troškove, a održavanje nije rađeno 20 godina... Očekujemo i da popišemo imovinu i da njome upravljamo na racionalan i transparentan način", rekao je ministar.

(RTS)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner