четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Душан Вујовић: Имамо бољи резултат у погледу дефицита буџета од 95 одсто земаља у Европи; Очекујем делимично повећање плата и пензија до краја године
Хроника

Душан Вујовић: Имамо бољи резултат у погледу дефицита буџета од 95 одсто земаља у Европи; Очекујем делимично повећање плата и пензија до краја године

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 28. јул 2015.

Министар финансија Душан Вујовић изјавио је да је у јулу забележен минимални суфицит у буџету од око милијарду динара.

Он је, говорећи у Скупштини Србије, подвукао и да се дефицит буџета од почетка године, а закључно са јулом креће између 25 и 30 милијарди динара.

То је четири или пет пута мање од циљане вредности коју је подржао ММФ, и три пута мање од нивоа критеријума из Мастрихта. Према томе, то је бољи резултат него што има 95 одсто земаља у Европи, рекао је Вујовић и додао да се ствари крећу на боље, иако ће требати још труда.

Он је навео да су резултати у прерађивачкој индустрији позитивни, у Железари Смедерево су добри, као и у хемијском комплексу.

Зато су, рекао је он, пројекције привредног раста биле прво минус 0,5 одсто, па су кориговане на нулу, а вероватно ће, каже он бити кориговане на плус 0,5 одсто за 2015.

Вујовић је нагласио да је суштина фискалне консолидације да се отклоне структурни дисбаланси и да се изађе са одрживим нивоом трошкова.

ММФ је ту само сведок тог процеса и неко ко потврђује валидност, а ми сами правимо програм, сами смо све скоцкали и договорили прошле јесени, рекао је он.

Како је навео, влада већ од новембра остварује два, три пута боље резултате него што се обавезала себи и добила подршку ММФ-а и међународне заједнице.

Сад, да ли се то некоме свиђа или не свиђа то је друго питање, закључио је он.

"До краја године очекујем веће плате и пензије"

БЕОГРАД - Министар финансија Душан Вујовић изјавио је данас да очекује да ће до краја године бити повећане плате и пензије, али и да неће у пуном износу бити враћене на старо.

"Уштедели смо значајан део и сада желимо да изађемо грађанима у сусрет што су активно суделовали у фискалној консолидацији и да коригујемо плате и пензије, али то сигурно неће бити враћање одмах на исто", рекао је Вујовић гостујући на РТС.

Он је рекао да је након шест месеци дефицит буџета мањи од планираног и договореног са Међународним монетарним фондом, те да износи тек један одсто БДП-а. То Србију сврстава, како је навео, у пет одсто најуспешнијих земаља Европе.

"Кад се кренуло у фискалну консолидацију, део пензија смањен је за 5,8 или шест одсто, а плате око 10 одсто и уштедели смо значајан део. Сад мислимо да морамо да понудимо грађанима неку врсту награде", рекао је министар.

Вујовић је подсетио да стручна јавност сматра да је сигурније да се не повећавају примања али, рекао је он, то није увек решење.

"Сигурније је да не радимо ништа, али креће се увек од тога шта желимо да урадимо. Премијер Александар Вучић је то обећао, те ће се тако и радити", рекао је Вујовић истакавши да би повећање било сигнал грађанима да се види светло на крају тунела.

Министар је навео да ће се до краја године, након друге ревизије аранжмана са ММФ-ом која ће бити завршена у септембру, знати прецизније да ли је то и у којој мери могуће.

"Надам се да ћемо до краја године да потврдимо оно што очекујемо", рекао је он додајући да би скоро годину дана након што је Србија закључила споразум са ММФ требало би да су се створили услови за то.

Вујовић је поручио да је аранжман са ММФ-ом направљен да би се у будућности створила основа за повећање плата и пензија, и то не до нивоа на којем су биле, већ да се повећају и више.

Министар је такође подсетио да ће Мисија ММФ-а боравити у Србији од 20. августа до 2. септембра.

"Остварили смо значајне уштеде и имамо фантастичне резултате"

Министар финансија Душан Вујовић каже за РТС да очекује делимично повећање плата и пензија до краја године. Остварили смо фантастичне резултате на основу којим можемо да наградимо грађане, истиче Вујовић.

Душан Вујовић је, гостујући у Дневнику РТС-а, рекао да ће се више о повећању плата и пензија знати када се заврше разговори са делегацијом ММФ-а.

"Програм који смо прошле године договорили у октобру, а објавили у новембру, фактички је направљен због тога да би се створио основ за повећање - више него што су плате и пензије износиле пре смањења. Треба да су се створили услови да можемо делимично да извршимо корекцију. На крају мисије ММФ-а ћемо то знати прецизније", рекао је Вујовић.

Додао је да смо успели да остваримо значајне уштеде и да сада "имамо фантастичне резултате", на основу којих се грађани морају наградити због учешћа.

"Моћи ћемо делимично да извршимо корекцију, али сигурно не враћање одмах на онај ниво који је био пре. Али светло на крају тунела је врло важно у овом тренутку", рекао је Вујовић.

Министар је рекао да је остало доста ствари које треба урадити у оквиру економских реформи које спроводи Влада Србије. Додаје да је у припреми друга ревизија договора са ММФ-ом и да се добар део решава кроз законе о којима се расправља у Скупштини.

"Уводимо и регистар запослених да бисмо могли да знамо где се налазимо у јавном сектору - са запосленима, са трошковима, употребом финансијских средстава. Такође, потребно је да имамо увид у то колики нам је јавни сектор, а нарочито како користимо јавне ресурсе", објаснио је министар.

Вујовић каже да држава више неће давати гаранције јавним предузећима за узимање краткорочних позајмица.

"Остају гаранције за дугорочне зајмове који су основ рада и реконструисања. Тако да ако се ЕПС или Железнице обрате влади за помоћ, ту сигурно постоји гаранција, али то су дугорочна средства која се улажу у објекте, реконструкцију, обнову", каже Вујовић.

Објашњава да нема места за гаранције за текућу ликвидност - позајмице "које су красиле буџет".

"Кад дође предузеће и каже мени не плаћају, имам проблем, узимам кредит - тај се кредит не врати, онда се покрене гаранција. Тога више нема", нагласио је министар.

Коментаришући закон о продаји државних некретнина, Вујовић је рекао да су претходна два закона 1999. и 2000. понудила повољне услове (фиксну цену и употребу старе девизне штедње да се добије непокретност која је у власништву државе), али да није било великог одзива.

"Ми мислимо да постоји интерес и желели смо да изједначимо све грађане. Уводимо новину да то буде процењено по тржишној вредности, а имамо и неке амандмане да то може да ради више институција", рекао је Вујовић.

Према његовим речима, ради се на томе да се све некретнине које више нису потребне уступе становништву.

"Ти објекти се претежно налазе на територији Београда, где држава има само трошкове, а одржавање није рађено 20 година... Очекујемо и да попишемо имовину и да њоме управљамо на рационалан и транспарентан начин", рекао је министар.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер