понедељак, 06. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Душан Вујовић: Предлажем смањење плата и пензија за 10 одсто
Хроника

Душан Вујовић: Предлажем смањење плата и пензија за 10 одсто

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 14. јул 2014.

Вршилац дужности министра финансија Душан Вујовић каже за РТС да терет реформи морају да поднесу све друштвене групе, а не само радници и пензионери. Мој предлог је да смањење плата и пензија буде 10 одсто, што је разумно, истиче Вујовић.

Душан Вујовић, који је Министарство финансија преузео након оставке Лазара Крстића, рекао је да је његов план да се дефицит буџета спушта линеарно, за 60 милијарди динара сваке године.

Вујовић је, гостујући у Дневнику РТС-а, рекао да је циљ тог министарства и државе остао исти - да се до 2017. смањи дефицит буџета. Истакао је да терет реформи морају да поднесу сви, а не само најугроженији - радници и пензионери.

"Већ 36 сати размишљам како то спровести, знам и дубину проблема и који је циљ, да линеарно спуштамо дефицит 60 милијарди динара годишње. Мој циљ је да се терет распореди на сиву економију, акцизе, царине, а не само на плате и пензије. Ако би сви плаћали акцизе, новоостварену вредност на цигарете, уштедели бисмо 100 милиона евра. Ако би се јавна предузећа довела у ред, уштедело би се још 200 милиона евра", објаснио је Вујовић.

Како каже, његов предлог је да се плате и пензије смање за 10 одсто што је, истиче, у границама разума.

"Покушаћемо да останемо у ономе што је разумно, а 10 одсто је разумно", рекао је Вујовић и додао да на Влади остаје да размотри тај предлог.

"Смањење плата и пензија је радна хипотеза... Цео пакет мера мора бити прихватљив и Међународном монетарном фонду и финансијском тржишту у свету, како би се одржао рејтинг Србије који је сада веома добар", каже Вујовић.

Додаје да поскупљење струје није решење за смањење дефицита, већ да је неопходно радити на повећању наплате утрошене електричне енергије.

"Само поскупљење струје није решење тамо где постоје проблеми менаџмента и ненаплате потрошене струје. То је оно што смањује потребу да се повећа цена струје и не може се све решити самим повећањем цена", каже Вујовић и истиче да се 16 одсто утрошене струје не плаћа.

С друге стране, додаје, повећање цене струје има и позитивне ефекте.

"Без повећања цене струје нећемо имати ефекте на штедњу енергије, на супституцију, на коришћење других извора и смањење учешћа струје у друштвеном производу. Србија троши највише киловата по јединици друштвеног производа у Европи", истиче Вујовић.

Како каже, његов предлог за смањење дефицита је економска рачуница, политички и социјално одржива.

"То је рачуница која смањује ризике. Међутим, потребна је јака политичка подршка да би се спровеле реформе, пре свега у јавним предузећима", каже Вујовић.

Коментаришући усвајање измена Закона о раду, Вујовић је истакао да такав закон Србију доводи у ред других европских земаља, и да омогућава запошљавање и флексибилност радне снаге.

"Овакав закон нуди модернија решења која су у складу са светом. Очекујем да се на тај начин реши и проблем са запошљавањем", каже Вујовић.

На питање да ли ће након преузимања ресора финансија остати и на функцији министра привреде, Душан Вујовић је рекао да се одлука о томе очекује у наредних неколико дана и да ће се са таквим предлогом ићи у Скупштину.

(РТС-Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер