петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Душан Вујовић: Повећање плата и пензија неће бити симболично, али неће ни угрозити путању реформи
Хроника

Душан Вујовић: Повећање плата и пензија неће бити симболично, али неће ни угрозити путању реформи

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 30. јул 2015.

Повећање плата и пензија неће бити симболично, али неће ни угрозити путању реформи, рекао је министар финансија Душан Вујовић.

Вујовић је гостујући у Кажипрсту на Б92 објаснио да је држава кренула у реформе пре три године и да се сада створио простор за враћање плата и пензија "не само на ниво који је био него и на много већи ниво у наредним годинама".

"Ми размишљамо да то повећање не буде симболично, сигуран сам да то неће бити тако, али то нећемо урадити тако да угрозимо путању којом иду реформе и кредибилитет који смо остварили“, рекао је министар.

Према његовим речима, мисија ММФ стиже у Србију 20. августа и тада ће Влада тражити од ММФ простор за ово повећање. Истакао је да је за 61 милијарду мањи дефицит .

"Рећи ћемо им да смо свесни да све ово није трајна уштеда, али да ћемо наставити са реформама и оваквим резултатима и у наредном периоду“, рекао је Вујовић и додао да се врше припреме за ту мисију и да ће показати све што смо остварили у претходном периоду.

Коментарушићи прошлогодишње процене Фискалног савета да је потребно смањити плате и пензије од 10 до 15 %, Вујовић каже да је то смањење било минимално и да управо због тога се сада то повећање неће лоше одразити.

Он је додао да је јавни дуг Србије тренутно оо 22-23 милијарде евра и да је дуг у доларима знатно мањи јер је та валута ојачала.

 „Дуг у доларима скоро да се уопште није повећао, док је у еврима минимално порастао“, рекао је он и поновио да је задужење било 500 милиона евра мање од планираног.

На питање како ће се трошити новац од продаје некретнина које су у државном власништву, Вујовић каже да ће тај новац бити на располагању држави пре свега на неке инвестиције које су при крају, на враћања најскупљег дуга, али да се неће трошити на текућу потрошњу.

Министар је истакао да ће се трудити да се за те некретнине добије тржишна цена, "да нико не добије ни евро више него што може да се прода на тржишту“.

Каже да очекује да држава може да заради од продаје некретнина између 30 и 40 милиона евра.

(Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер