Početna strana > Hronika > Dušan Vujović: Nova Vlada će u prvih 100 dana krenuti sa najobimnijim reformama u dogovoru sa MMF-om - prvi zadatak restrukturiranje preduzeća
Hronika

Dušan Vujović: Nova Vlada će u prvih 100 dana krenuti sa najobimnijim reformama u dogovoru sa MMF-om - prvi zadatak restrukturiranje preduzeća

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 26. jun 2016.

Za novu vladu ostaju glavna pitanja fiskalne konsolidacije i strukturne reforme ocenio je ministar finansija Dušan Vujović i dodao da se ključni rizici odnose na preduzeća u restruktuiranju, unapređenje upravljanja i rezultata javnih preduzeća, reformisanja i racionalizacije javnog sektora, a u bankarskom sektoru i rešavanje problema nenaplativih kredita.

Vujović: Konsolidacija i reforme glavna pitanja za novu vladu

Iako su detaljni planovi restrukturiranja i akcioni planovi za svaku od ovih oblasti već usvojeni, svuda ima otpora sindikata, menadžmenta i različitih interesnih grupa, istakao je Vujović u autorskom tekstu u magazinu Senata privrede Srbije.

Zato će, ističe on, glavni izazovi tokom prvih 100 dana nove vlade biti kako da već na samom početku napravi odlučne reformske korake, otkoči reformske procese i pokaže javnosti i ključnim političkim oponentima kakva je priroda dinamičnog kompromisa s kojim se danas suočava. “Svi pobeđuju na srednji rok ako se reforme sprovedu do kraja, a skoro svi gube ako se reforme odlažu, uspore ili se ako od njih odustane”.

Vujović je podsetio da je vlada već preduzela odlučne reformske korake, u okviru kojih je i aranžman koji je u 2015. zaključen sa MMF-om.

Prema njegovim rečima, u fiskalnom delu, realizovano je 62,5 odsto programa umesto 50 odsto u prvoj godini, čime se stvara više fiskalnog prostora za primenu teških strukturnih reformi u naredne dve godine programa.

Program je imao veoma povoljan uticaj na ekonomski rast - ekonomija je bila na dnu u trećem kvartalu 2014. godine, a zatim je krenuo oporavak, ističe Vujović.

Uprkos konzervativnim projekcijama međunarodnih finansijskih institucija da će rast ostati negativan u 2015. godini, BDP je, zapravo, ostvario pozitivan rast od 0,7 odsto. Vrlo je verovatno da će oporavak rasta biti nastavljen kroz period 2016- 2018, što će se značajno odraziti na BDP i povezane ekonomske veličine i sve indikatore blagostanja”, uveren je ministar.

Srpska ekonomija je, kako je dodao, imala ključni zaokret u trećem kvartalu 2014. da bi prošla kroz oporavak tokom 2015. i ušla u fazu ekspanzije sa realnim rastop BDP od 3,5 odsto u prvom kvartalu 2016. u poređenju sa istim periodom 2015.

Povećane prognoze rasta u poslednje dve godine, na jednoj strani koriguju pristrasnost uobičajenu za konzervativne prognoze, a na drugoj pokazuju da upornost i sveobuhvatne reforme mogu da donesu pozitivne promene u ponašanju privrednih subjekata i u reakcijama investitora, napisao je Vujović u magazinu Senata privrede Srbije koji sutra u Beču organizuje konferenciju „Srbija na evropskom putu - izazovi i prilike“.

Revidirane naviše prognoze rasta BDP, fiskalni deficit, tekući bilans plaćanja, i projekcije javnog duga, jasno pokazuju da je uspeh reformi do sada napravio preokret, kako u realnim rezultatima postignutim od oktobra 2014. godine, tako - a čak i još značajnije - u očekivanjima potrošača i investitora, zaključio je Vujović.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner