понедељак, 29. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Душан Спасојевић: Анкара и Москва окрећу нову страницу, њихово евентуално савезништво уперено против Америке и Немачке
Хроника

Душан Спасојевић: Анкара и Москва окрећу нову страницу, њихово евентуално савезништво уперено против Америке и Немачке

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 08. децембар 2014.

Најава руско-турског приближавања ставова о спорним питањима представља геополитички земљотрес и јасно је да би њихово евентуално савезништво превасходно било уперено против Америке и Немачке, оцењује бивши амбасадор Србије у Турској Душан Спасојевић за данашњу Политику.

Потписивањем меморандума о разумевању који предвиђа изградњу гасовода који ће руски гас довести на саму границу Грчке и Турске, као и најавом да ће руски Росатом почети изградњу прве нуклеарне електране у Турској, може се закључити да су председници Русије и Турске Владимир Путин и Реџеп Ердоган одлучили да окрену нову страницу, пише Спасојевић.

Спасојевић додаје да мотиви Турске нису само у потреби да трајно обезбеди енергетску стабилност. "Иако НАТО савезница САД, Анкара је на Блиском истоку остала без подршке Вашингтона у готово свакој појединачној кризи изазваној Арапским пролећем", подсећа он.

Немачка, која у НАТО савезу игра маргиналну улогу, преузевши вођство у Европској унији постала је главни такмац Анкаре за утицај на Балкану. Турска се потписујући меморандум о разумевању са Москвом очигледно није обазирала на бриселска правила због којих су друге земље, истог или вишег статуса интеграција са ЕУ, оклевале у погледу Јужног тока.

Чињеница да се званични Брисел није огласио да оспори руско-турски договор, по оцени Спасојевића, најбоље говори у прилог да ни ЕУ озбиљно не рачуна са турским чланством.

"Ако ништа друго, Ердоган је Путину пружио задовољство да непријатно изненади своје западне супарнике", пише Спасојевић.

Он подсећа да је Турска једина чланица НАТО која није увела санкције Русији због украјинске кризе, али и Турској никада нису уведене санкције због окупације Кипра.

"Анкара се, управо из тог разлога, неће одрицати формалног чланства у НАТО, нити прва одустати од статуса вечитог кандидата за пуноправно чланство у ЕУ", сматра Спасојевић.

Кад је реч о Балкану, Москва и Анкара рачунају на "браћу по крви и вери", Србе и Бошњаке. "Питање је да ли и колико балканска браћа могу да рачунају на њих. Или било кога другог. А да ватрено навијају, за или против, и знају и умеју", закључује Спасојевић.

(Блиц-Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер