петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Душан Петровић: Нисмо попустили ратарима
Хроника

Душан Петровић: Нисмо попустили ратарима

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 05. јун 2011.

Није тачно да је Влада попустила пољопривредницима. Држава је донела одлуку да један део новца идуће године издвоји за обавезе које су формиране за 2011. Ми водимо политику какву смо проценили да треба да водимо, а то што је одлука о субвенцијама донета једногласно на нивоу коалиције говори да око важних питања нема дилема, каже у интервјуу за „Блиц“ Душан Петровић, министар пољопривреде и трговине.

Представници пољопривредника из Војводине који су од понедељка држали у блокади путеве по покрајини и министар јуче су разјаснили недоумице у вези са уредбом коју је Влада усвојила.

Шта доноси ова уредба?

- Одлука је донета у Влади после састанка који су имали председници владајућих странака, да на име регреса пољопривредницима буде исплаћено по 14.000 динара у 2011. за највише 30 хектара земљишта, а да разлика за оне који имају између 30 и 100 хектара буде исплаћена до 31. јануара 2012.

Делује као да је Влада попустила под притиском?

- Без обзира на то што се у јавности ствара утисак да је држава попустила, то није тачно. Морало је да прође неко време и зато одлука није донета првог дана јер превазилази капацитет и Министарства пољопривреде и Владе јер задире у надлежност парламентарне већине, тако да је морала да буде донета на највишем нивоу.

Одржан је и састанак на нивоу коалиције код председника Бориса Тадића.

- Протест пољопривредника је био тема састанка код председника Тадића. Вођена је разложна дебата, после које је и са економског и са политичког становишта донета одлука која садржи једну кључну ствар, а то је да држава треба да доноси одлуке које неће урушити поверење људи у њу.

Ратари су ипак прихватили уредбу. О чему сте разговарали са њима на јучерашњем састанку?
- Разговарали смо о техничком аспекту примене уредбе. Постигнут је одржив договор који ће Влади и министарству омогућити да спроводе пољопривредну политику у 2011, а са друге стране ће регистрованим пољопривредним газдинствима и произвођачима омогућити да, онда када то буде могуће, дођу до новца који су очекивали. Они нису имали негативан став већ нејасноће које смо разрешили. Договорили смо се да за 15 дана буде померен рок за пријаву пензијског осигурања, па ће у ствари све бити померено за 15 дана, што у суштини не представља никакву промену.

Да ли ће исплата субвенција у јануару утицати на аграрни буџет за 2012?

- Мој предлог ће бити да због ових субвенција аграрани буџет за наредну годину не трпи уопште, да овај новац уопште не треба да дотиче буџет. Није одрживо да се пољопривредни буџет увећа мање него што ће бити проценат увећања целог буџета. Све друго је питање околности које сада не можемо да предвидимо.

Који су даљи планови како се оваква ситуација не би понављала?

- У августу, чим буде завршена сетва пшенице, отварамо дебату о пољопривредној политици за 2012. Из свега овога може да произађе нов дијалог.

Да ли ће бити још промена у аграрној политици у 2011?

- Политика се мења јер су се промениле околности у односу на 2010. годину. Ми имамо велики проблем у производњи меса, тову јунади и свиња и зато је важно да смањимо ризике. Ризике од поремећаја тржишта млека свели смо на разумну меру. Суштинска промена је да ћемо пољопривредницима на располагање ставити јефтине кредите са фиксном каматном стопом. Улазимо у фазу која има велике потенцијале. Храна је глобално поскупела за 35 одсто. У првих шест месеци извоз је 607 милиона долара, што је 45 одсто више него 2010, и то показује колико је ово велика прилика. Ако је испустимо, сами ћемо бити криви.

Славље уз трубаче

Након завршетка јучерашњих разговора у Влади, негде око 15 сати, на путевима у Војводини уклоњене су све преостале барикаде. Последњи који су напустили блокаду били су трактори испред Бановине у Новом Саду код седишта војвођанске владе, а Новосађани су им махали док су трубачи кретали ка излазима из града. Представник Асоцијације пољопривредника Мирослав Киш каже да се пољопривредници након шест дана враћају задовољни кући.

- Показали смо колико пољопривредници могу да буду сложни, да знају шта хоће и, што је најважније, да смо били у праву. Захваљујемо се и грађанима на подршци у протеклих неколико дана - наводи Киш.

Ратари се надају и да ће сви пољопривредници у Србији бити задовољни уредбом.

Говорило се током протеста пољопривредника да постоји сукоб унутар Демократске странке, али министар Петровић сматра да су то биле само спекулације.

- Србија мора да реши одређене дилеме, да донесе одлуке, понекад се деси да неке ствари добију регионалну димензију иако су оне суштински привредне природе. Ово нема никакве везе са односима између председника Покрајинске владе Бојана Пајтића и мене, ми смо у изванредним односима. Све те ствари имају одређене политичке импликације, али овде је последња ствар била да ли су добри односи између потпредседника ДС или између министара. Ово је била једна озбиљна и важна привредна тема.
Да ли је таква ситуација и у коалицији?

- То што је на састанку код Тадића постојао потпуни консензус и што је одлука донета једногласно, говори ми да око важних питања нема дилема унутар коалиције.

(А. Словић, Блиц)

 

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер