недеља, 05. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Душан Јањић: Вучићева инцијатива о „унутрашњем дијалогу“ одличан пропагадни трик, власт је већ прихватила модел „нормализације односа“; Идро Сефери: За Албанце је питање статуса Косова решено
Хроника

Душан Јањић: Вучићева инцијатива о „унутрашњем дијалогу“ одличан пропагадни трик, власт је већ прихватила модел „нормализације односа“; Идро Сефери: За Албанце је питање статуса Косова решено

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 03. август 2017.

Председник форума за етничке односе Душан Јањић изјавио је у Новом дану да је иницијатива председника Србије Александра Вучића о унутрашњем дијалогу о Косову одличан пропагандно маркетиншки трик.

"Иза овог постоји безбедносни маркетинг и менаџмент, доћи ћемо до тога да је судбоносно питање пред нама, а то је Косово. Радите мобилизацију, коју је радио и Слободан Милошевић, на којој ће се појавити промена Устава. С друге стране, Косова, нема јер се конституише, овде нема опозиције, нема јавности јер је нисте информисали, с ким онда водите дијалог", пита се Јањић.

"Овде се ради о једној лошој репризи Милошевића - кад је имао проблем да одглави однос и поделу моћи унутар Југославије и Србије, ухватио се Косова. Косово је дивна тема за мобилизацију, кад год сам у кризи. Косово није сам по себи предмет јер не постоји ништа на столу што од њих тражи да питају народ да ли да потпишемо", каже Јањић.

Јањић каже да је први проблем то што у Србији нема јавности односно да људи нису обаваштени шта је потписивано.

"Проблем Косова је битан, потребан је дијалог, потребна је информација, али и промена понашања Владе и председника. Ивица Дачић је 2013. године потписао, прихватили су модел који се зове нормализација и две Немачке, немате простор да причате и будете неодговорни као Дачић да причате о поделама. Потписали сте да не разговарате о статусу", каже Јањић.

Додаје да стога може да се разговара како ће Вучић, Дачић и премијерка Ана Брнабић да изврше своје обавезе.

"Али унутрашњи дијалог је немогућ, непотребан и не видим тему осим замене платформе - уплешћемо се у политичко емотивну тему, видимо да расту емоције, добићемо озбиљне тензије и ту је мој протест. Из искуства које имам, желим да им кажем станите станите, не палите ватру", поручује Јањић.

Јањић сматра да треба прихватити тзв. модел две Немачке, односно потписати правно обавезујући споразум кад дође време.

"Јер тада можете рећи да се о статусу може разговарти кад постанемо чланица ЕУ, а не у процесу евроинтеграција јер се тиме Косово увлачи да одлучује о европској будућности Србије", закључује Јањић.

Идро Сефери: Потребан Бриселски споразум 2

Новинар Идро Сефери сматра да тема Косова важна јер се о томе у Србији не прича ако о томе не прича политика.

Он не очекује брзо решење јер се, како каже, не зна да ли ће Косово добити стабилну власт и колико ће она трајати.

"Позивом на дијалог се шири одговорност око Косова, то ће се искористити да се добије да се добије дозвола за даље преговоре у Бриселу и можда за неке теме о којима се досад није причало", сматра Сефери.

Он подсећа да је статусно питање Косова за Албанце завршено.

"За политичаре је Косово независна држава. Од унутрашњег дијалога у Србији зависи да ли ће прозивести нешто око чега ће Албанци хтети да преговарају. У интересу Косова је да дође до потписивања споразума који би се звао Брислески споразум 2, који не би подразумевао признање Косова већ мировни акт међу Албанцима и Србима до којег није дошло с првим", сматра Сефери.

Одговарајући на питање о идеји Ивице Дачића о разграничењу, Сефери каже да и с албанске стране има оних који мисле о томе.

"Можда не наглас, али им се понекад свиђа та идеја. Али би то довело до проблема у региону, због других делова који би такође желели то", каже Сефери.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер