уторак, 19. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Душан Јањић: Ђурић говори језиком Милошевића, Ана Брнабић да размисли о смени; Игор Симић: Српска листа једина штити интересе Срба; Оливер Ивановић: Власт се боји да би им пораз на северу КиМ - начео трон и угрозио Београд
Хроника

Душан Јањић: Ђурић говори језиком Милошевића, Ана Брнабић да размисли о смени; Игор Симић: Српска листа једина штити интересе Срба; Оливер Ивановић: Власт се боји да би им пораз на северу КиМ - начео трон и угрозио Београд

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 21. октобар 2017.

Директор Форума за етничке односе Душан Јањић упозорио је у Новом дану ТВ Н1 да је подела Срба уочи локалних избора на Косову, потпуно погрешна политика Владе Србије. Сматра и да би премијерка Ана Брнабић требало да размисли да ли је Марко Ђурић прави избор за председника Радне групе за унутрашњи дијалог.

Сутра ће се на Косову и Метохији одржати локални избори у 38 општина. Срби су већина у 10. На Косову је у току изборна тишина, после готово два месеца кампање. За локалне изборе постоје два гласачка листа, један за председника општине који ćе бити у жутој боји, и један за Скупштину општине у плавој боји.

Београд је подршку дао само Српској листи, а директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић недавно је изјаво да је сваки глас против кандидатима Српске листе, глас против интереса српског народа.

Јањић каже да га је изненадило да један млад човек као што је Ђурић говори језиком Слободана Милошевића. Таква реторика увела је Србију у политику чији је крајњи резултат губитак Косова, упозорио је Јањић.

“Стално скрећем пажњу, Влада мора да води националну и државну, а не партијску политику. Тамо сваки избори имају национални значај јер статус није решен, али ако ви Србе не третирате као једну заједницу, ако их подједнако не уважавате, сужавате тај фронт и убрзавате један процес који се зове потпуни губитак утицаја на Косову”, истако је он.

Мотив за такву политику, како каже, могло би бити скидање одговорности, како би на крају опет Срби са Косова испали криви, као што су “крви” и за бомбардовање, осирамашени уранијум итд.

Јањић страхује да српска заједница после избора не остане толико осакаћена да неће моћи да настави међуљудске односе. Много, како каже, зависи од Београда и верује да “има времена да се смири Марко Ђурић”.

Понашање директора Канцеларије за Косово и Метохију може да има штетне последице и по унутрашњи дијалог, сматра Јањић и позива премијерку Ану Брнабић да размисли да ли је Ђурић добар избор, јер је “синоним антидијалога”. Уостало, свака подела Срба на Косову, рефлекотоваће се и у Београду, констатује директор Форума за етничке односе.

Јањић сматра и да ће од понашања ОЕБС-а зависити да ли ће сутрашњи избори на Косову протећи без инцидената. Тврди да постоје планови за опструкцију гласања на северу покрајине, попут гашења струје, застрашивања бирача, разбијања кутија…

Шеф Мисије ОЕБС-а Јан Брату не сме да дозволи понављање онога шро се десило 2013, када су избори прекинути јер су разбијене гласачке кутије. Ако дође до разбијања кутија треба расписати нове изборе за две недеље, а не наградити оне који су их разбијали, тако што ћете им дати место градоначелника, поручује Јањић.

Локални избори су, како каже, важни и за владајућу албанску коалицију јер ће они бити показатељ може ли влада Рамуша Харадинаја да издржи цео мандат. Ако самоопредељење постигне добар резултат у Метохији, брзо ће доћи до ванредних парламентарних избора, очекуке Јањић.

Истиче да је градоначелник на Косову “мали бог”, јер има свој буџет и самосталност у односу на премијера. Управо је успешно вођење Приштине донело раст популарности Самоопредељењу, подсећа гост Новог дана.

Игор Симић: Српска листа једина штити интересе Срба

У Српској листи, с друге стране, кажу да без подршке државе Србије нема ни Срба на Косову. Посланик Српске листе Игор Симић је у телефонском укључењу за Н1 рекао да су Влада Србије и председник Александар Вучић изразили став ко штити интересе Срба у покрајини и поручује да само јединствени и сложни, Срби имају шансу да опстану на Косову.

Симић признаје и да Косовска Митровица има специфичну политичку тежину, због које се локалне и комуналне теме остављају по страни, али истиче да је у мандату Горана Ракића тај град добио атуобуску станицу, спортску халу, пешачку зону, те да су све образовне установе реновиране.

Политичке противнике оптужује да на изборима нису понудили програм, већ “мржњу према Српској листи”. Тврди да су активисти Српке листе трпили притиске и нападе, али да нису желели да их пријављују јер желе да смире тензије и да гласање прође у најбољем реду.

Оливер Ивановић: Боје се да би им пораз на северу КиМ начео трон и угрозио власт у Београду

Лидер Грађанске иницијативе "Србија, демократија, Правда" и кандидат за градоначелника Косовске Митровице Оливер Ивановић је у изјави за Н1 осудио политику поделе Срба на Косову.

Примећује да постоји “страшна потреба” Београда да Српска листа победи на северу Косова, јер се боје да би у случају пораза “нечели свој трон” и да би им тада и власт у Београду била угрожена.

Тврди и да су се претходних дана у Митровици “појавили криминалци” који свакако неају добре намере, као и да постоји притисак на полицију да обавља партијске задатке и хапси опозиционе активисте.

Ивановић упозорава и да је атмосфера у граду напета, и да се боји да може да ескалира, јер Митровица, како каже, има посебан менталитет и борила се 1999. када су их сви отписали.

Зато апелује на полицију и Кфор да предузму превентивне мере како би се насиље спречило.

Каже и да је постао непријатељ број један када је изнео свој став око кипарског модела. Додаје да је свестан своје позиције и да одлуке треба да доноси онај који има два милиона гласова, а не он са неколико хиљада, али упозорава да нема потребе да се жури са решењем за Косово које није добро и које би стање учинило горим него што јесте.

“Хтели би да ме утопе, интегришу, да ме спутају да слобдно говорим. Свестан сам своје позиције, али морају бити свесни - они се баве овим питањем, а ја живим овај проблем”, поручио је Ивановић.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер