петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Душан Игњатовић: Довршићемо сарадњу с Трибуналом
Хроника

Душан Игњатовић: Довршићемо сарадњу с Трибуналом

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 05. јун 2011.

Шеф владине Канцеларије за сарадњу са Трибуналом у Хагу Душан Игњатовић изјавио је данас да у Србији постоји политичка воља да се сарадња са тим судом приведе крају и да последњи преостали хашки оптуженик Горан Хаџић буде ухапшен.

„Нико разуман не може да спори постојање политичке воље да се сарадња Србије са Хашким трибуналом успешно приведе крају, као ни постојање свих напора оперативаца да се та сарадња одржи на високом нивоу”, рекао је Танјугу Игњатовић.

„Не верујем да ико сумња да ће последњи преостали бегунац (Горан Хаџић), уколико буде лоциран у Србији, истог момента бити приведен правди”, додао је он.

Игњатовић каже да се зато у овом тренутку не би бавио тиме како ће изгледати сутрашњи говор главног тужиоца Трибунала Сержа Брмерца у Савету безбедности УН.

„Ми смо се слозили са свим његовим (Брамерцовим) оценама сарадње Србије са Трибуналом из Известаја, осим са оценама које је изнео у вези са потрагама за бегунцима. Оно сто је несумњиво важно јесте да је (Ратко) Младић у међувремену ухапшен, чиме је то наше неслагање са тужиоцем превазиђено”, рекао је Игњатовић.

Он је оценио да Србија у потпуности сарађује са Трибуналом у Хагу.

Игњатовић је подсетио да је до сада у Хаг послато 45 од 46 оптужених који су тражени од Србије, по захтевима тужиластва и одбрана окрвиљених ослобођени су дужности чувања тајне сви сведоци за које је то затражено, омогућени су увиди у наше архиве, и тужилаштвима и одбранама увек када је то затражено, не постоје проблеми у достављању документације.

Дакле, достигнут је веома висок ниво сарадње, и оно што је важно рећи, Србија ће наставити да сарађује са Трибуналом, као и са Резидуалним механизмом који ће наставити да постоји након Трибунала, указао је Игњатовић.

Према његовим речима, сарадња са Трибуналом јесте један од услова за даље евроинтеграције Србије, и свакако да ће чињеница, да се сарадња између Србије и Трибунала одвија несметано, позитивно утуцати на даље интеграције.

Али, додао је он, упркос огромној важности даљих евроинтеграција за нашу земљу и за регион, увек треба имати у виду да сарадња са Хашким трибуналом и суђења за ратне злочине пред нашим судом превасходно за циљ имају утврђивање индивидуалне кривице за страшне злочине, утврђивање истине, одавање почасти жртвама и суочавање са прошлошћу, како нам се та прошлост више никада не би догодила, поручио је Игњатовић.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер