петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дубравка Стојановић: Промена назива улица још један Весићев напад на Београд
Хроника

Дубравка Стојановић: Промена назива улица још један Весићев напад на Београд

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 26. јул 2020.

Одлука коју је саопштио Горан Весић о укидању имена улица као сто су Поречка, Хварска, Мостарска, Сарајевска, Босанска, Зеничка доживљавам као још један од многих напада на Београд, каже за Нова.рс историчарка Дубравка Стојановић, реагујући на најаву заменика градоначелника Београда о прекрајању назива улица у главном граду.

Весић је за данашње “Новости” изјавио да је “ред да покажемо поштовање према онима који поштују наш град и нашу земљу, а не да будемо мазохисти и да имамо имена улица која су из средина где се затире све што подсећа на српство”.

“Београд је био престоница једне значајне државе и то се видело у његовом космополитском духу, етнички мешаном становништву, па и именима улица, које су кроз ту ‘уличну географију’ слале поруку отворености”, каже Дубравка Стојановић.

Брисање тих имена, наводи, говори о једној параноидној фази наше историје, у којој се, после четири изгубљена рата, затварамо у себе, гледамо само “у сопствени пупак”, изолујемо се од света, па и најближе географије.

“Занимљиво је да то чак није ни национализам, јер у многим од тих градова или регија и даље живе многи Срби, чиме се град Београд и њих одриче, узима део менталне географије свима који живе у Београду а пореклом су из тих других крајева. Све је то део претварања Београда у паланку, затварања, ‘спуштања ролетни'”, наводи историчарка Стојановић.

То је, како наводи, део уништавања Београда коју спроводи ова власт, а ментално – то је део процеса убијања железничке станице као симбола повезаности и стављања монструозног споменика руске естетике који це заклонити некадашњу станичну зграду.

“Посебан проблем је давање улице Благоју Јововићу, човеку који је покушао атентат на Анту Павелића, након којег је овај и умро. Давање улице том човеку значи да Београд подржава узимање правде у своје руке, да слави крвну освету, убице и насилнике”, упозорава Дубравка Стојановић.

Анте Павелић, подсећа она, није на жалост одговарао пред судом за своје монструозне злочине.

“Али, славити његовог убицу и то на улицама главног града је порука да, у случајевима када правда није била достижна, имамо право да је сами спроведемо оружјем. То је нецивилизацијски суноврат, то је слављене освете, принципа  ‘око за око’ и слање поруке да је свако насиље дозвољено. То и јесте принцип ове власти и она то недвосмислено слави променом имена улице”, указује Дубравка Стојановић.

Градска власт Београда најавила је да ће променити називе Сарајевске и Мостарске улице. Нова имена добиће и Поречка, Хварска, Хрватска, Сплитска, Подравска, Бјеловарска, Шибеничка, Лјубљанска, Бледска, Босанска, Мариборска, Цељска, Лопудска, Мурска, Зеничка.

Загорска улица у Земуну постаће Улица Благоја Јововића, по имену атентатора на усташког вођу Анту Павелића.

(Нова С) 

Видети још: Горан Весић: Улице у Београду треба да носе називе људи који су задужили Србију

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер