петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Држава прописала цену хлеба - 54,22 динара за бели хлеб "сава"
Хроника

Држава прописала цену хлеба - 54,22 динара за бели хлеб "сава"

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 02. април 2011.

Влада Србије донела је јуче одлуку по којој цена векне белог хлеба „сава”, произведеног од брашна типа 500, не може да буде већа од 54,22 динара.

– Суштина ове одлуке је да се заштите најсиромашнији слојеви становништва, а казне за оне који не буду поштовали уредбу су до два милиона динара или од шест месеци до годину дана забране обављања делатности – рекао је Миливоје Михаиловић, директор Канцеларије Владе за односе с јавношћу.

Иако пекари већ недељама инсистирају на цени од 70 динара за векну „саве”, Зоран Пралица, председник Уније пекара Србије, каже да је задовољан овом уредбом.

– Цена векне је ограничена на максимално 54,22 динара и то ћемо наравно сви поштовати. Али, битно је рећи да цене других производа можемо слободно да формирамо. Осим тога, ова одлука се односи на све који у Србији производе хлеб и на приватне пекаре и на велике системе попут „Класа” или Београдске пекарске индустрије – објаснио је Пралица.

Држава је и раније прописивала цену хлеба, али само за пекаре који су узимали пшеницу из Робних резерви, док су сви остали слободно формирали цене, тако да је у последњих неколико месеци цена беле векне са 38 динара повећана на више од 50. Јасно је да овом одлуком, која обухвата све који се баве производњом хлеба, жели да се спречи понављање таквог сценарија.

Економисти нису одушевљени и нису сагласни с тиме што држава прописује цене хране. Тако се нарушава слободно тржиште, упозоравају они.

– Још мало социјализма у Србији. Прописивање цене хлеба неће донети ништа добро. Ни без ципела се не може живети, па никоме не пада на памет да ограничава цену обуће. О најсиромашнијим слојевима становништва држава би требало да се брине мерама социјалне политике и давањем социјалне помоћи, а не прописивањем цена – сматра Александар Стевановић, економиста Центра за слободно тржиште.

Влада је на јучерашњој седници до 30. септембра продужила важење Уредбе о обавезној производњи. Она предвиђа да пекари морају да произведу и ставе у промет хлеб од брашна типа 500 у количини од најмање 40 одсто дневне производње свих врста хлеба, од чега највише користи имају потрошачи, јер ће се на тај начин спречити вештачке несташице. Овом уредбом уређен је и однос трговаца према произвођачима. Маржа је ограничена на девет одсто, а уведена је и обавеза да продавци хлеб плате пекарама у року од 20 дана од пријема рачуна.

У организацијама за заштиту потрошача сматрају да је из Владе јуче стигла добра вест за све грађане Србије.

– Неко је коначно морао да пресече. Одређена је цена изнад које нико неће смети да иде и то је добро, јер значи да се спречава картелско договарање пекара о подизању цене хлеба. Примедба економиста да се гуши слободно тржиште не стоји јер се на овај начин пре свега лимитира трговачка маржа и то је добро – тврди Горан Паповић, председник Националне организације потрошача Србије.

У овој организацији чак иду и корак даље и захтевају да се исти модел примени и на друге производе.

– Тражимо да држава пропише максималне цене за 20 основних животних намирница. Тиме не спречавамо конкуренцију, већ желимо да смањењем нереално велике зараде трговаца заштитимо потрошаче – каже Паповић.

Гостујући у Дневнику РТС-а, министар пољопривреде и трговине Душан Петровић је рекао да се Уредбом штите интереси грађана и смањује ризик да тржиште буде угрожено.

"Спремни смо да са свим учесницима у тржишној утакмици разговарамо, уколико имају проблеме, а не могу да се уклопе у ову цену", рекао је Петровић.

Највиша обрачуната маржа која је део велепродајне цене не може бити већа од два одсто, а обрачуната маржа малопродајне цене не може бити већа од седам одсто.

"Услови су врло погодни за пекаре због тога што прописују да трговци морају да им исплате накнаду у року од 20 дана, а, с друге стране, повраћај хлеба не може бити већи од пет одсто. То су врло добри услови који штите пекарску индустрију", навео је Петровић.

За пекаре који крше уредбу, предвиђене су новчане казне до два милиона динара и казне забране обављања делатности од шест месеци до годину дана.

Министар је поручио грађанима да могу да буду мирни, уверавајући их да Влада и даље предузимати све мере како би тржиште "и убудуће било стабилно и снабдевено основним животним намирницама".

Пекари су најављивали да ће, после поскупљења струје, векна најтраженијег хлеба "Сава" који се прави од брашна "тип 500", коштати око 70 динара.

Председник Уније пекара Србије Зоран Пралица рекао је да ће цена хлеба "Сава" бити у оквиру уредбе Владе Србије, док за остале врсте хлеба важи слободно формирање цене о чему одлучују сами произвођачи.

Професор Пољопривредног факултета у Земуну Зорица Васиљевић каже да је битно што је Влада задржала исте услове као у претходној уредби, а који се односе на износ маржи у велепродаји и малопродаји, јер се на тај начин стабилизује тржиште осетљивих производа, као што су производи од брашна.

(Политика, РТС)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер