петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Други дан самита УН: Оштре критике Запада и либералног капитализма
Хроника

Други дан самита УН: Оштре критике Запада и либералног капитализма

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 22. септембар 2010.

Други дан самита о борби против сиромаштва су обележили говори оштрих критичара Запада и либералног капитализма

Неколико светских лидера је искористило самит УН о смањењу сиромаштва, који се одржава од понедељка до среде у седишту Светске организације у Њујорку, за нападе на политику Запада и позиве да се спроведе глобална реформа.

Најоштрије критике у том правцу изрекао је ирански председник Махмут Ахмединежад, оптужбама да је капитализам одговоран за патње милиона људи широм света.

Запад је оштро ктириковао и председник Зимбабвеа, Роберт Мугабе, рекавши да је напредак његове земље на плану борбе против сиромаштва намерно ослабљен Западним санкцијама против Зимбабвеа.

О сиромаштву кроз критику Запада

У целини је уторак, други дан самита о Миленијумским развојним циљевима УН-а, усвојеним 2000. године, био посвећен сумирању постигнутог у протеклих десет година на плану: смањена сиромаштва, болести, глади и неједнакости међу најугроженијим делом светског становништва.

BBC-јев извештач из седишта УН јавља да је ирански председник дошао у зграду УН-а из свог хотела на Менхетну под пратњом њујоршке полиције и под заштитом наоружаних припадника личног обезбеђења.

Својим говором на самиту о миленијумским циљевима је потврдио репутацију једног од најгласнијих противника Запада, посебно САД и њихових најближих савезника - када је поново оптужио либерални капитализам и транснационалне корпорације за патње великог броја људи у свету.

Против сиромаштва укидањем неједнакости

Председник Ирана је у свом говору позвао на почетак нове ере "поштене и праведне власти у свету", а BBC-јев дипломатски аналитичар описује овај говор као обојен суштински филозофским и верских тоновима, и оставља могућност да неке нијанске из говора нису могле да се осете у преводу - који је почео нешто касније од Ахмединежадовог говора.

Уз осуде западног капитализма, ирански председник је позвао УН да следећу деценију прогласе деценијом "заједничке глобалне власти" и заложио се за нови светски поредак у будућности.

У понедељак, првог дана самита, председник Боливије Ево Моралес је рекао да сиромаштво у свету неће бити искорењено без реформе светског система који почива на неједнакости.

У сличном тону је говорило више учесника самита који се противе ономе што виде као превелики утицај Запада у свету, а прилику да понове своје ставове имаће и крајем недеље током редовне расправе на годишњој Генералној скупштини УН-а.

(BBC)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер