среда, 01. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дритан Абазовић: Ово је најбоља влада која је могла да се формира у тренутним политичким условима; За 15 дана не можемо да направимо револуцију и решимо све проблеме
Хроника

Дритан Абазовић: Ово је најбоља влада која је могла да се формира у тренутним политичким условима; За 15 дана не можемо да направимо револуцију и решимо све проблеме

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 03. јануар 2021.

Потпредседник Владе Црне Горе Дритан Абазовић оценио је да председник те државе Мило Ђукановић нема људе у новоформираној Влади, а да на то указује подгревање подела и употреба "отровне реторике", која извршну власт означава као "антицрногорску" или "просрпску".

Он је, у интервјуу за Неwсмаx Адриа, навео да актуелизација питања да ли у новој влади Црне Горе има „Ђукановићевих људи“ или оних који раде за председника Србије Александра Вучића, сигнализира да је „све у реду са (новим министрима)“.

Слично коментарише и оцене да је владу Црне Горе састављала Српска православна црква или да су коалиција и странка коју предводи (УРА) „највећи победник избора“.

„Сваког дана се смањује број људи који су спремни да слушају такву пропаганду… То су трзаји рибе на сувом. Када уловите рибу и ставите у чамац, она се још неко време бори за ваздух, да се врати у море, али онда она једноставно заврши на роштиљу“, казао је Абазовић.

На питање како функционише кохабитација са председником Ђукановићем, Абазовић је рекао да процес реформи споро иде и због тога што су претходне власти „правила законе за себе, као да ће да владају 100 година“, а да одмеравања владе и председника до сада није било.

„Ми ћемо се трудити да кохабитацију држимо на високом нивоу, а сваки покушај ометања ће ићи на штету Ђукановића. Кохабитација ће или функциоисати или ћемо имати новог председника“, изјавио је Абазовић.

Спровести реформу сектора безбедности, то је наша лекција од 5. октобра

Абазовић је такође оценио да се свуда у региону „национална потпала“ користи за сакривање интереса појединачних политичких актера и да је инсистирао на контроли безбедносног сектора, јер Србија након 5. октобра није обавила реформу служби безбедности, војске и полиције.

„То је наша лекција из Србије након 5. октобра, само не бих волео да се понови црни сценарио из Србије… Не смемо дозволити да се понови тај сценарио и да безбедносне структуре остану на истом нивоу… Оне су биле једна од централних тачака система Мила Ђукановића“, алудирао је Абазовић на атентат на тадашњег премијера Србије Зорана Ђинђића.

Додао је да ће безбедносни сектор бити „апсолутно нужан“ за демонтирање „бившег система“, као и да би било етично да људи који нису део тих планова поднесу оставку.

Он је додао и да лично верује да је Црној Гори потребна сопствена верзија операције „Сабља“, која је уследила након тог атентата, али да ништа налик томе не би требало да се спроведе.

„Да ли нама треба наша сабља, ја мислим да би овде било много материјала, али пошто је 2020. година и пошто смо искорачили у интеграцијском процесу, то може да се реши на начин који неће бити револуционаран, али ће бити немилосрдан… Не желимо лов на вештице, а заштићених неће бити“, казао је Абазовић.

Потпредседник Владе Црне Горе је навео и да та земља нема ниједну државу с којом је ближе повезана од Србије, да жали што су односи две стране доведени на низак ниво, као и да ће Влада у којој учествује морати да у изградњу односа „крене од нуле“.

„Ми као народи нећемо никако кренути од нуле. Желимо најбоље могуће односе са Србијом. Црна Гора јесте значајно мања, али њен понос и достојанство нико не сме да доводи у питање… Ви знате да је више Срба било у влади Косова него у влади Црне Горе. МИслим да ни националност не треба да буде референца, већ да ли неко може да уради посао“, изјавио је Абазовић.

Рекао је и да ће две стране „убрзо“ морати да крену да организују билатералне посете, а да би за почетак поновне изградње односа Србија требала да органима Црне Горе испоручи Светозара Маровића, бившег председника Државне заједнице СЦГ.

Не можемо све проблеме да решимо за 15 дана

На питање какву је Црну Гору затекао након што је 4. децембра постао потпредседник црногорске владе и да ли је прва одлука морала бити да се земља задужи за 700 милиона евра, он је рекао да су затекли “административно запуштену земљу у великим финансијским проблемима и дуговима”.

 “Затекли смо једну земљу чија администарција није могла да одговори потребама грађана, у коме су се проглашавали тајни уговори за све и свашта, места у којима су људи добијали плате а нису долазили на радно место. Затекли смо један систем којег је доста тешко опоравити, али наша дужност као нове владе је да усмеримо сву своју енергију и знање да грађанима буде боље”, нагласио је потпредседник црногорске владе.

Говорећи о новом задужењу од 700 милиона евра, он је рекао да није било другог решења јер је, како каже, од старе власти  остало да се само у 2021. години врати 500 милиона евра кредита.

На питање да ли су знали шта их чека и да ли их је нешто изненадило у последњих месец дана од када је формирана нова Влада Црне Горе, Абазовић је рекао да га изненађује само то “што људи мисле да у 15 дана можемо да решимо све проблеме”.

 “Ја одговорно тврдим да за 15 дана не можемо да направимо револуцију”, упозорио је Абазовић.

На питање каква је сарадња са лидерима Демократског фронта (ДФ) Небојшом Медојевићем и Миланом Кнежевићем, који се јавно нису слагали с потезима мандатара, Абазовић је навео да су се грађани и поред „политизације свих институција“ на нерегуларним изборима „уздигли изнад тога“.

„То је најбоља влада која је могла да се формира у тренутним политичким условима. Ви знате да смо нажалост дубоко подељено друштво, да је УРА у аранжману са странакама које немају никакве програмске сличности. Изабрали смо модел који је транзициони и добар модел државама ако дођу у сличну ситуацију. Имамо минимум поклапања, до ког је морало да дође“, оценио је Абазовић.

Додао је и да је циљ садашњих власти борба против корупције и организованог криминала и креирање услова за слободне и фер изборе.

„Сваки спорни документ јавно ћемо објавити. Можда нећемо моћи све бивше функционере да процесуирамо, нити је то наша надлежност, али можемо да кажемо грађанима истину о свему. Мислим да је атмосфера у владајућој коалицији добра, да се направио тимски дух и надам се да ћемо у скорој будућности моћи да покажемо резултате“, додао је он.

(Нова.рс, Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер