петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Драгољуб Мићуновић: Прича да Србија неће признати Косово не узнемирава никога - они су независни и врло брзо ће ући у УН
Хроника

Драгољуб Мићуновић: Прича да Србија неће признати Косово не узнемирава никога - они су независни и врло брзо ће ући у УН

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 22. март 2016.

Београд - Косово је независно и питање је тренутка, а то ће бити врло брзо, када ће бити примљено у УН. После тога сваки покушај да говорите да Косово није независно сматраће се агресијом на независну државу, каже за Данас Драгољуб Мићуновић, председник Политичког савета ДС.

Он наводи да је на почетку разговора са свезом ЛДП-СДС у вези с бројем колона био за то да се све опције испитају, да одлуку не треба доносити на брзину.

- Није било јасно шта ће бити са једном колоном после избора. Ако се поново распадне имали би исти проблем. Поставило се и питање стварања једне странке, а то захтева ангажовање целокупног чланства и форума странака и озбиљне припреме. Одбио сам да будем на челу јединствене колоне јер нисам видео разлога да се то на тај неприпремљен начин обави. Поред тога имали смо прилично јасну ситуацију у странци. На Главном одбору није било расположења за једну колону. Затим смо спровели истраживање бирачког тела и испоставило се да је најважније да повратимо бирачко тело и активирамо чланове који су се пасивизирали. Они су били расположени за сарадњу свих демократских струја, за међусобно ненападање, за солидарност, борбу за фер изборе, реаговање на дискриминацију или насиље, а после избора сарадњу посланичких клубова. Дебатовали смо о свему томе на Председништву и заузели став да Главном одбору предложимо сарадњу и две пријатељске колоне.

*Како се онда догодило да Душан Елезовић стави потпис на договор после седнице Председништва, а да пар сати касније Пајтић објави да договора нема?

- Упоредо са званичним разговорима, било је и приватних, неформалних разговора у којима су тестиране разне идеје, такве је природе био и разговор у коме је учествовао и Елезовић са Богдановићем из СДС и Јовановићем из ЛДП.

* Значи Елезовић и Пајтић су водили и приватне разговоре са Јовановићем, Тадићем и представницима ових странака.

- Да. Сви су они били некада пријатељи и чланови заједничке странке, зашто не би разговарали.

* Зашто грађани да гласају за ДС а не за савез ЛДП-СДС и по чему да вас разликују?

- Грађанима је то доста јасно. Судиће према поступцима и принципијелности, већој или мањој вери у једне или друге. Кључно да људе који су толико година гласали за демократску опцију охрабримо да је ово време било "природна непогода", у којој је дошло до грубе рестаурације и кадрова и понашања. То је било могуће разбијањем ДС и зато постоје различити нивои одговорности. Не треба заборавити да је ДС бренд и да апсолутно не може бити замењена новим странкама јер има историју и резултате, углед у свету и место у међународним организацијама и пуно нових ваљаних људи. Многи који више нису у ДС-у су томе такође допринели.

* Да ли је првих 20 или 30 људи на листи ДС оно најбоље што нам нудите? Не сметају вам они иза којих иду приче о пашњацима у центру града, присуству на скуповима против азиланата, скупим путовањима...

- У владајућем флексибилном односу према истинама многи су оклеветани, а да њихова кривица није доказивана. Ако би судили према писању неких медија или изјавама неких званичника онда би то била странка сачињена од крајње криминалних типова. За то су у цивилизованом свету потребни докази или се судски одговара. ДС се стабилизовала и знатно демократизовала, почев од тога да се више не зове именом једног човека. Није Пајтићева, Тадићева или Ђиласова. Све се одлучује на Председништву и то се показало здравим.

* Да ли сте задовољни одлуком Председништва о саставу листе?

- Могао бих бити незадовољан једино тиме што сам се и ја нашао на листи. Убедили су ме да би изостајање, у овом тренутку, донело више штете него користи јер би се злонамерно тумачило као моје дистанцирање од Странке. Остало је на листи и добро и лоше. Састав првих 20 је резултат приличног броја добрих кандидата и можда су учињене, у пар случајева, можда и неправде у том погледу. Али, ту су и коалициони партнери који траже своја места и то помера људе ка нижим местима. Придржавамо се принципа да на сваком трећем месту мора бити жена. Нормално је да страначки врх, односно они који су добили страначко поверење, буде на листи. Очекујемо да ћемо имати можда и двоцифрени резултат и то би значило освојених 30 или 40 мандата и сви потенцијали странке би могли да се нађу у парламенту.

* Премијер добија похвале за спољну политику, перципира се као проевропски политичар и на неки начин је штићеник Ангеле Меркел. Како то видите?

- Није он ничији штићеник. Тешко њему ако поверује да је нечији штићеник. Многи су се у томе јако преварили. Велике и утицајне земље имају своје интересе и њих занима да ли ће нека влада мале државе радити у складу са њима. Ако имају интерес да стабилизују Балкан и среде са неким могући извор конфликта, на пример, око Косова, он је њима одличан. Има у тим похвалама и протоколарне љубазности коју наивни буквално схватају и њоме се ките. Отворили смо поглавље 35, али не и питања где се расправља о правосуђу, људским правима, слободама, правној држави, корупцији. Онда ће видети колико ће добијати похвала за то што не постоје слободни медији, правна држава и што је велика корупција.

* Зашто ДС нема политичке храбрости да се јасно залаже за независност Косова и чланство у НАТО?

- То није ни потребно. Косово је независно и питање је тренутка, а то ће бити врло брзо, када ће бити примљено у УН. После тога сваки покушај да говорите да Косово није независно сматраће се агресијом на независну државу. Идеја, да ми никада нећемо признати Косово не узнемирава никога. Имаћемо трговинске, економске, саобраћајне и све друге односе као са сваком државом. Постајемо робови фикције да "никада нећемо признати Косово" рачунајући да га тако најбоље бранимо.

* Баш због те фикције хоће ли ДС да каже хајде да признамо Косово?

- Ако на Косову буде и даље крешења људских права и рушења споменика, онда такву недемократску државу сигурно нећемо признати. Признање није вербална ствар већ отварање дипломатских односа. Са државом која би показивала такав степен недемократичности, нетолеранције и насиља над мањинама сигурно не бисмо признали.

* Улазак у НАТО?

- То није актуелно, нико нас тамо не зове. Можемо добро да сарађујемо са НАТО као што видимо. Не треба да изјављујемо да никада нећемо у тај Савез, јер смо окружени НАТО-ом и ако нас позову морамо озбиљно да размислимо.

* Треба ли Србија да потпише споразум са Русијом о бази у Нишу? Да ли је ДС ту ближи ставу председника Србије или премијера?

- Велики део ствари остаје нетранспарентан. Ако је то центар за обучавање и помоћ у великим катастрофама нема разлога да не постоји. Ако је то на било који начин војна институција која подразумева посебан статус њених припадника, то нам није потребно.

(Данас) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер