четвртак, 16. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Драгољуб Мићуновић: Не искључујем могућност цепања ДС
Хроника

Драгољуб Мићуновић: Не искључујем могућност цепања ДС

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 07. септембар 2012.

БЕОГРАД - Председник Политичког савета ДС Драгољуб Мићуновић упозорио је на седници тог тела на неопходност да се странка идеолошки профилише, заштити од утицаја тајкуна и да се "по сваку цену спречи да се странка на крају изручи Александру Вучићу и Ивици Дачићу".

Мићуновић је, после синоћње седнице Политичког савета у проширеном саставу, изјавио да је нова подела у ДС могућа, али и упозорио да би то било неодговорно уколико актери сукоба у тој странци желе добро Србији.

"Да ли ће се ДС цепати - то је увек могуће, јер људи имају амбиције и не морају да интересе странке стављају испред својих интереса, али то не доноси много среће", изјавио је Мићуновић РТС-у.

Он је поручио да је питање будуће улоге ДС на српској политичкој сцени превише озбиљно да би се решавало на личном плану, а он у несугласицама у врху странке, како је истакао, види искључиво лично, а не програмске садржаје.

"Збуњује ме одсуство програмских разлога за смењивање Тадића или тражење његове оставке. Не видим аргументе, нити одговоре на питање куда иде странка", рекао је Мићуновћ.

Мићуновић је изјавио да је нова подела у тој странци могућа, али и упозорио да би то било неодговорно уколико актери сукоба у тој странци желе добро Србији.

"Да ли ће се ДС цепати - то је увек могуће, јер људи имају амбиције и не морају да интересе странке стављају испред својих интереса, али то не доноси много среће", изјавио је Мићуновић.

Он је поручио да је питање будуће улоге ДС на српском политичком небу превише озбиљно да би се решавало на личном плану, а он у несугласицама у врху странке, како је истакао, види искључиво лично, а не програмске садржаје.

"Збуњује ме одсуство програмских разлога за смењивање Тадића или тражење његове оставке. Не видим аргументе нити одговоре на питање куда иде странка", рекао је Мићуновић, који је синоћ председавао седницом Политичког савета ДС којој су присуствовала и два ривала у врху странке - председник и заменик председника, Борис Тадић и Драган Ђилас.

"Разговор у врху странке је ипак толерантан и сви желе да странка буде јача и да функционише. Питање је превише озбљно да би смо га решавли на личном плану, јер Србија мора да има врло јаку опозициону странку која је у овде утемељила вишепартизам, и разбијање ДС би било неодговорно за сваког ко мисли добро овом друштву", казао је Мићуновић.

Политички савет је, према његовим речима, највишим функционерима странке и члановима Главног одбора који ће се окупити у суботу поручио да се унутарстраначке политичке дебате изместе из медија. Такође, препоручено је да се у будућности у ДС мора радити у складу са утврђеним процедурама и да одлуке више не смеју доносити неформалне групе већ надлежна страначка тела.

Мићуновић је рекао да на седници Главног одбора ДС очекује дебату поводом Тадићевог извештаја о раду странке у протекла два месеца, али и изразио уверење да ће се о персоналним питањима расправљати, не на Главном одбору, већ на скупштини странке.

"Нека питања су наметнута и не знам како је постало централно питање да ли ће Борис Тадић поднети оставку, он може и не мора то да уради, али који је то председник странке поднео оставку после пораза на изборима. То није ни аутоматизам ни обичај у Србији", рекао је Мићуновић.

Он је казао да чланови Главног одбора могу да не усвоје Тадићев извештај, што би аутоматски значило његову смену, али и подсетио да је његов прошли извештај усвојен једногласно а да се у међувремену променло само то што је ДС, уместо да са о садашњим коалиционим партнерима направи владу, одлуком истих принуђена да оде у опозицију.

"Једино је ново да нећемо ићи у власт, већ у опозицију. У тим околностима има много изневерених очекивања и Тадић треба да објасни зашто нисмо у власти", сматра Мићуновић, који будућност странке види у програмском повратку социјалдемократским коренима.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер