петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Драган Шутановац: Косово се не брани пушком
Хроника

Драган Шутановац: Косово се не брани пушком

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 20. октобар 2011.

Министар одбране Србије Драган Шутановац изјавио је данас да се Косово не може "бранити пушком" већ "главом" и упозорио да је "најгори могући сценарио" сукоб Срба са међународном заједницом.

"Ако кренемо балванима на начин на који смо то радили 90-их година завршиће се као што се тада завршило. Хајде да будемо довољно мудри да видимо како су Албанци дошли у ситуацију у којој су и да ли су то урадили балванима или уз помоћ неке стратегије", рекао је Шутановац телевизији Б92.

Алудирајући на ситуацију уочи распада Југославије, Шутановац је рекао да је Томислав Николић, актуелни лидер Српске напредне странке, и тада обилазио Србе на барикадама.

Српски министар одбране је истакао да се проблем "Косова не решава пушком" већ да се "решава главом" и изразио наду да ће бити "довољно памети" да се то увиди.

Говорећи о убиству и рањавања два Србина јужно од Ибра и почетку акције Кфора на рушењу барикада на северу покрајине, Шутановац је упозорио да се "улази у спиралу насиља" која може измаћи контроли.

Потребно је избегавати сваку врсту сукоба или у супротном може доћи до ескалације, упозорио је Шутановац говорећи о ситуацији на Косову и Метохији.

Шутановац је позвао и Кфор да пре било какве активности добро процени евентуалне последице, али је затражио од Срба са севера Косова да избегавају сукобе.

"Најгори могући сценарио је сукоб Срба са севера Косова са међународном заједницом. То је интерес нашег противника и тога морамо бити свесни и покушати да то предупредимо", указао је министар одбране Србије.

Шутановац је рекао да не сматра да су на барикадама "све криминалци", али "мисли да има људи" који желе да испровоцирају сукобе ради стицања политичких поена.

Шутановац је рекао и да ситуација на северу Косова може да утиче не само на грађане на том простору већ на све грађане Србије и да није у реду да они трпе последице евентуалних лоших одлука четири скупштине општине са севера Косова.

Упитан о захтеву представника српских општина да се врати део српске војске и полиције на Косово и Метохију, Шутановац је рекао да одлуку о томе доноси Савет безбедности Уједињених нација и да постоји јасна процедура за то.

На констатацију да су одлуку о наставку барикада и делимичном проласку возила Кфора ради снабдевања донеле све четири скупштине општине са севера Косова, Шутановац је рекао да није сигуран да је све то било "глатко".

"Волео бих да сам присуствовао тој седници. Нисам сигуран да је било тако глатко и тако једноставно", рекао је Шутановац и додао да упркос свему верује да на северу Косова "постоји глас разума" међу људима да се криза реши мирним путем.

Шутановац је рекао и да су медији својим извештавањем допринели погрешној слици о дешавањима на северу Косова.

Као пример је навео извештавање медија од 25. јула када су, према његовим речима, на насловним странама осванули наслови да се ненаоружан српски народ на северу Косова одбранио од косовских специјалаца, а тек доле наведено да је један специјалац убијен, а више рањено.

Шутановац је критиковао и политичаре указујући да "велики део" њих шаље поруке у вези са ситуацијом на северу Косова којима жели да привуче бираче.

Упитан о процесу против новинара листа Национални грађански, Јелене Спасић и Милорада Бојовића због текста о стању припреме за одбрану који је урађен на основу тајног документа, Шутановац је рекао да сматра да новинари нису криви већ онај ко им је дао поверљиве податке.

"Верујем да је тај поступак утемељен у закону, али мислим да новинари не треба да сносе одговорност већ они који дају тајна документа', рекао је он.

Шутановац је, ипак, навео и да сматра да и новинари треба да се "понашају државотворно".

"Онај ко је доставио то на увид јавности тај је одговоран, али постоји нешто што се зове друштвена одговорност и питање је да ли новинари треба све то да пренесу", рекао је министар одбране Србије.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер