среда, 11. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Драган Шутановац: ЕУ једини гарант регионалне безбедности
Хроника

Драган Шутановац: ЕУ једини гарант регионалне безбедности

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 09. јун 2009.

Министар одбране Драган Шутановац поручио је данас у Београду, на отварању треће конференције начелника генералштабова земаља Балкана, да је европска будућност земаља региона једини гарант трајне регионалне безбедности.

Шутановац је изразио уверење да ће учесници скупа пронаћи начине да се проблеми идентификовани на претходним конференцијама свеобухватно анализирају и сагледају у заједничком циљу - стварање безбедног регионалног и ширег окружења. Он је нагласио да поред уложених напора и постигнугих резултата, регионална безбедност није у потпуности стабилизована "и нажалост, нису отклоњене опасности од обнављања и избијања насиља".

"Различита политичка гледишта на актуелне ризике и претње у региону, узроке њихових појава и последица, требало би у највећој мери хармонизовати, ради достизања заједничног циља - безбедносне стабилизације Балкана", рекао је Шутановац.
Министар одбране је указао да "на безбедност региона додатно утичу асиметричне претње, тероризам и организовани криминал".
"Посебно наглашавам да неадекватно решавање питања повратка избеглих, прогнаних и интерно расељених лица додатно успорава процес стабилизације у региону", рекао је он.

Шутановац је навео да је "заједнички интерес међународне заједнице и свих регионалних актера да не дође до сукоба и дестабилизације". Према његовим речима, један од кључних фактора дестабилизације региона нерешено питање статуса јужне српске покрајине Косово и Метохија.
"У том контексту и регионалну безбедност посматрамо као недељиви појам, а решавање заједничких проблема кроз стварање форума за унапређење регионалне безбедности, попут данашњег заседања начелника генералштабова балканских земаља", рекао је Шутановац.
Када је реч о једнострано проглашеној независности Косова и Метохије, министар одбране је нагласио да ће Србија наставити своју принципијелну борбу, политичким и дипломатским средствима, на очувању територијалног интегритета и поштовању основних принципа међународног права. Шутановац је навео и да би "говорити о безбедности било које земље појединачно, а не уважити цео регион било апсолутно погрешно, баш као што би било погрешно и помислити да се организовани криминалом може самостално изборити у оквиру граница своје земље".

Он је додао да би "таква борба на самом почетку била изгубљена, јер савремени изазови, ризици и претње превазилазе све границе". Према његовим речима, утолико је веома важно што данас начелници генералштабова балканских земаља, заједнички расправљају о унапређењу војне и безбедносне сарадње, која је толико неопходна не само региону, већ и ван њега.
"Сигуран сам да државе Балкана имају капацитете да буду поуздани партнери у регионалном и међународном систему безбедности, као што сам убеђен да ова иницијатива треба да се прошири на још један број земаља које несумњиво припадају истом безбедносном простору, како год тај географски простор звали", рекао је министар одбране.

Шутановац је навео да су државе Балкана развиле у протеклом периоду сарадњу у области одбране која се одвија кроз рад бројних регионалних иницијатива, снажно ојачаних билатералном војном сарадњом. Он је рекао да су "Министарство одбране и Војска Србије спремно приступили новом квалитету безбедносне сарадње, препознајући њен значај у добросуседским односима, регионалном дијалогу, партнерству и заједничким деловањем у њеном очувању".
"Нема никакве сумње да сарадња у области одбране неминовно води ка сарадњи како у области одбрамбене индустрије, тако и привреде уопште", рекао је он и додао да тиме "стварамо извесније могућности за развој и производњу савременог наоружања и војне опреме".

На Конференција начелника генералштабова балканских земаља учествују начелници генералштабова Албаније, Босне и Херцеговине, Бугарске, Црне Горе, Грчке, Македоније, Румуније, Турске и Србије. Као специјални гости, скупу присуствују председавајући Војног комитета Европске уније и командант Команде савезничких здружених снага у Напуљу.
Конференцију је отворио начелник Генералстаба војске Србије генерал потпуковник Милоје Милетић, указујући на значај дијалога, међусобног поверења и сарадње учесника скупа.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер