петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Драган Шормаз: Шта ће ватрогасцима из Русије дипломатски статус у Србији, НАТО је презадовољан сарадњом са Србијом
Хроника

Драган Шормаз: Шта ће ватрогасцима из Русије дипломатски статус у Србији, НАТО је презадовољан сарадњом са Србијом

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 31. октобар 2017.

 Функционер СНС и шеф делегације Србије при Парламентарној скупштини НАТО Драган Шормаз рекао је да ни САД ни Русија не треба да притискају Србију.

Он је истакао у Јагодини, а преноси портал централмедиа.рс, да “као што Руси кажу да САД не треба да притискају Србију, тако и они не треба то да раде“.

“Шта ће ватрогасцима из Русије дипломатски статус у Србији? Ово што се тражи за Хуманитарни центар у Нишу, по мом мишљењу и ово одвајам као моје мишљење, је потпуно нелогично, неправно и не треба да се томе изађе у сусрет. То је врста притиска, али опет то је ствар Србије и нико из било које државе, па ни САД, нема право да нам око тога држи лекције. Ми ћемо сами тим питањем да се позабавимо”, рекао је Шормаз.

Он је истакао и да га нису изненадиле недавне изјаве помоћника државног секретара САД Брајана Хојта Јија.

“Очекивао сам их кад-тад. Можда тајминг не одговара, можда се нешто догодило, можда је нешто лоше пренешено, али мене то није изненадило. Мислим да то није морало ни да буде упућено, јер Србија јасно иде ка Европској унији и нема никакав проблем са тим”, рекао је Шормаз.

Он је истакао и да Србија води политику војне неутралности, али и те како сарађује са НАТО, као и да су у Алијанси “презадовољни сарадњом са Србијом”.

“Чланство у НАТО није предуслов за чланство у ЕУ, али када будемо у ЕУ мораћемо да безбедоносну и спољну политику да водимо на исти начин. Ми смо део те приче, људи на то морају да се припреме. Ми смо већ део “Хобруха“, борбених јединица ЕУ, чије је седиште у Грчкој. Ми смо дали једну јединицу. То значи да ЕУ покушава да развије свој безбедностни систем и ми ћемо ту бити. Тај систем је у кооперацији са НАТО. Шведска и Швајцарска нису чланице НАТО, али све заједно раде. Имамо ствари које нас очекују и морамо тога да будемо свесни, што не значи да ћемо бити члан НАТО, нити да то желимо”, истиче Шормаз.

(Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер