среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Драган Ђилас: Србија као Венецуела
Хроника

Драган Ђилас: Србија као Венецуела

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 24. јун 2011.

БЕОГРАД – Градоначелник Београда и заменик председника Демократске странке Драган Ђилас изјавио је да није „ни нормално, ни морално” да у Србији неки људи на сваком кораку показују да имају „авионе и камионе”, а своје раднике плаћају 150 до 200 евра.

„Када имате плату од неколико стотина евра или мање од тога, нормално је да постоји проблем када неко показује да има милионе”, рекао је Ђилас и интервјуу за „Економист” и нагласио да „није нормално да неко ко раднике плаћа 150-200 евра има кућу која вреди десет или јахту од неколико милиона евра”.

„Ако и у наредном периоду половина од 1,8 милиона запослених буде примала 150 евра месечно, Србија ће завршити као Венецуела”, рекао је Ђилас уз оцену да такав расплет не би имао никакве везе са тим ко је на власти, а ко у опозицији.

Поводом захтева из Брисела да се преиспитају неке спорне приватизације у Србији, Ђилас је указао да ни у једној држави источне Европе процес приватизације није био до краја праведан, али је суштина у томе да она има смисла ако фирме производе и запошљавају више радника него пре продаје.

Тврдње Милана Бека да је „политичка олигархија феудализовала све крупне националне ресурсе” и да власт „рекетира” представнике крупног капитала, Ђилас је оценио као „и све код нас мало надуване”.

„Не кажем да нема корупције и људи који се крију иза странака и траже паре за ово или оно. Знамо да тога има и боримо се против тога, али није фер оптуживати врх државе за 'рекет'“.

Када је реч о порезу на имовину, Ђилас каже да је та стопа у Београду 0,4 одсто али да он неће да се људима „удвара” већ да овај град иде напред.

„Либерални економисти се залажу да неки треба да продају стан и оду негде где су ниже цене некретнина. Ја сам за капитализам, али у том систему мора бити примесе људскости. Не можете да терате људе да продају стан тако што ћете их годишње оптеретити порезом од неколико хиљада евра. Свако има право да живи тамо где је живео читав живот”, истакао је Ђилас.

Говорећи о продаји и пренамени пољопривредног земљишта, Ђилас је истакао да су велике пољопривредне фирме мотори развоја и Србија треба да буде пажљива кад се продају ресурси попут земљишта.

„Ако будем на власти још један мандат, гарантујем да ћемо од ПКБ-а направити други, београдски Фијат. ПКБ има 29.000 хектара, од тога 21.000 хектара обрадивих површина. Довели смо фирму у ред за шест месеци, сад смо ангажовали део менаџмента из озбиљних приватних фирми, без страначког уплива и врло брзо понудићемо партнерство великим светским инвестиционим фондовима”, рекао је Ђилас и нагласио да је пољопривреда највећа шанса Србије.

На питање о завршном споразуму са ММФ-ом где се спомињало и реструктурирање и корпоративизација локалних јавних предузећа, Ђилас је рекао да се чека доношење закона који ће рећи шта сме, а шта не сме да се приватизује.

„Ја се залажем да држава буде што мање власник и менаџер. До професионалног менаџмента може да се дође преко конкурса или продајом мањинског пакета, уз право на управљање. Галеника је уништена, а њен менаџмент је спречио да се она приватизује пре две године. За Галенику смо тад тражили 200 милиона евра, а данас не може да се прода ни за десет пута мање пара”, казао је Ђилас.

Он је оценио да сваки државни директор има интерес да не прода фирму да би сачувао своје привилегије.

„Није данас проблем приватизација, него коме продати. Државна фирма може да преживи на тржишту само ако има монопол или потпуно професионални менаџмент”, казао је он и додао да се „водовод сигурно неће приватизовати, док ће компаније као Градска чистоћа, Зеленило и Београд пут сигурно ући у неки процес приватизације”.

Говорећи о данашњој економској ситуацији, Ђилас је закључио да „део кривице иде на кризу, али део иде и на све претходне, па и садашњу владу, која у неким тренуцима можда и није повлачила праве„ храбре потезе”.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер