Gradonačelnik Beograda Dragan Đilas izabran je za novog predsednika Košarkaškog saveza Srbije (KSS). Đilas je jednoglasno izabran na današnjoj Skupštini saveza. On je ponovio da ima četiri cilja: vraćanje košarke gde joj je mesto - na staze uspeha, oživljavanje regionalnih košarkaških centara u Srbiji, omasovljenje košarke i popularizacija ženske košarke, kako bi bila u istom rangu sa muškom.
"Prvi cilj je dobro funkcionisanje Saveza do Olimpijskih igara u Londonu", rekao je on.
Novi predsednik imenovao je odmah četvoricu potpredsednika i dao im zaduženja. Dejan Bodiroga biće zadužen za reprezentativne selekcije, Dejan Tomašević za takmičenja, Ana Joković za žensku košarku, a Vuk Mitrović za marketing. "Izabrao sam ljude koji neće biti samo potpredsednici, nego one koji hoće vredno da rade", rekao je gradonačelnik Beograda. Đilas je funkciju predsednika KSS-a nasledio od Dragana Kapičića, koji je izabran 2007. godine.
Đilas rekao je da će Dušan Ivković ostati selektor muške reprezentacije Srbije. On je to rekao novinarima u prvom obraćanju po izboru za novog predsednika KSS-a.
Đilas je ocenio da on i njegov tim imaju dobru osnovu za rad, nasleđenu od prethodne rukovodeće garniture, i dodao da je siguran da će ispuniti plan u četvorogodišnjem mandatu. Đilas je zahvalio na poverenju delegatima Izborne skupštine KSS, koja je održana u beogradskom hotelu "M", uz napomenu da je njegov prethodnik na čelu srpske "kuće košarke" Dragan Kapičić sa saradnicima uspeo da naš tofejni sport "vrati na pravo mesto rezultatskim uspesima". "Bio sam ogorčen kada je pre pet godina, na šampionatu sveta u Japanu, reprezentacija Srbije i Crne Gore ušla u odlučujuću utakmicu sa Španijom bez namere da se bori za pobedu", istakao je Đilas, koji se složio sa ocenama u javnosti prema kojima je finansijska situacija u Savezu "veoma loša".
Gradonačelnik Beograda precizirao je da je novom rukovodstvu KSS-a u nasleđe ostavljen dug u iznosu od 100 miliona dinara i najavio da će u narednom periodu prioritet biti "obezbeđivanje normalnih uslova za pripreme svih reprezentativnih selekcija".
"Cilj nam je da od našeg Saveza stvorimo stabilnu organizaciju i da ga postavimo na 'zdrave noge'. Verujem u svoj tim i iskustvo Bore Stankovića i ostalih sportskih radnika koji uvek mogu da nam budu od koristi", poručio je Đilas. Za razliku od njegovog prethodnika Kapičića koji je, kako je rekao, "uložio mnogo vremena" u danas okončanom mandatu, novi čelnik KSS-a će brojne dužnosti raspodeliti sa najbližim saradnicima.
"Već sada smatram da ćemo, osim osnovnih ciljeva, imati vremena i za dodatne projekte. Planiramo da revitalizujemo svima dobro poznate regionalne centre i vratimo ih u centar dešavanja u domaćim okvirima", naglasio je Đilas, čestitajući ljudima iz valjevskog Metalca i kragujevačkog Radničkog koji su i bez pomoći Saveza uspeli u tome.
On je napomenuo da će mu jedan od ciljeva biti "promocija košarke", pojasnivši da to podrazumeva "omogućavanje svima koji žele da se bave tim sportom". "Moramo biti svesni da su nas u ovom trenutku neki sportovi prestigli i da su se izborili za veću prisutnost među decom", istakao je Đilas i dodao da mu posebno smeta "klubaštvo".
Prema njegovim rečima, "tenzije u domaćoj košarci moraju da se smanje", a među onima koji prate dešavanja u tom sportu trebalo bi da se "manje priča o sukobima, suđenju i ružnim stvarima".
Prvi pozitivan korak Đilas i njegova administracija u Savezu napravili su još pre formalnog preuzimanja funkcija, s obzirom da je novi predsednik KSS-a delegatima Skupštine potvrdio da Dušan Ivković ostaje selektor državne reprezentacije.
"Pričao sam nekoliko puta sa Ivkovićem i nikada nismo razgovarali o novcu i neizmirenim obavezama", rekao je Đilas, zaključivši da će svako u njegovom timu osetiti satisfakciju kada uradi nešto dobro za budućnost srpske košarke.
Izabrani organi KSS-a
Na predlog Đilasa Skupština Košarkaškog saveza Srbije izabrala je četiri potpredsednika - Dejana Tomaševića, Dejana Bodirogu, Anu Joković i Vuka Mitrovića.
Prema ranije predočenom planu, Bodiroga će biti zadužen za mušku košarku, Tomašević za takmičarski deo, dok će se Mitrović baviti marketingom i finansijskim obavezama. Posao Jokovićeve biće briga o razvoju ženske košarke. Predsednik i potpredsednici biće ujedno i članovi Upravnog odbora naše košarkaške organizacije.
Za razliku od dosadašnje delegatske prakse, u sastavu Upravnog odbora KSS prema novom Statutu važiće polumandatarski sistem vlasti. To znači da će polovinu članova izvršnog tela činiti kadrovi koje je imenovao predsednik, a ostalu četvoricu bira skupština. Pored Đilasa i četvorice potpredsednika, Upravni odbor u naredne četiri godine činiće Zoran Stevanović, Dušan Elezović, Dejan Dimitrijević i Vule Vuković.
Odredbama novog Statuta razdvojene su funkcije čelnog čoveka Saveza, koji će predvoditi Upravni odbor, i predsednika Skupštine. Na čelo Skupštine došao je Dragan Gačić. U Nadzorni odbor izabrani su Vlada Ilić (predsednik), Radoslav Stefanović i Zoran Gerov.
Đilas je 20. predsednik u istoriji Košarkaškog saveza. Najduže se na čelu, tada jugoslovenske "kuće košarke", zadržao Danilo Knežević, koji je bio prvi čovek Saveza punih 15 godina - od 1950. do 1965. Među bivšim predsednicima nacionalne košarkaške organizacije izdvaja se i Miodrag Babić, koji je dva puta obavljao tu funkciju - od 1987. do 1989. u Jugoslaviji i od 2003. do 2005. godine u Srbiji i Crnoj Gori.
Svi dosadašnji predsednici Košarkaškog saveza:
Ivan Popović (1948 - 1949)
Milojko Drulović (1949 - 1950)
Danilo Knežević (1950 - 1965)
Radomir Šaper (1965 - 1973)
Radoslav Savić (1973 - 1977)
Vladimir Pezo (1977 - 1980)
Božina Ćulafić (1980 - 1981)
Mehmed Dobroćani (1981 - 1982)
Vasil Tupurkovski (1982 - 1983)
Petar Breznik (1983 - 1985)
Nebojša Popović (1985 - 1987)
Miodrag Babić (1987 - 1989)
Uglješa Uzelac (1989 - 1991)
Veselin Barović (1991 - 1995)
Nebojša Čović (1995 - 1997)
Dragoslav Ražnatović (1997 - 1999)
Želimir Cerović (1999 - 2003)
Miodrag Babić (2003 - 2005)
Goran Knežević (2005 - 2006)
(Dnevnik)
|