петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Драган Ђилас: Косово и чланство у ЕУ нису Вучићеве, већ државне теме. Овде не ради о Вучићу, него о будућности Србије. У таквој ситуацији најлакше би било рећи да „он сам решава оно што је преговарао“
Хроника

Драган Ђилас: Косово и чланство у ЕУ нису Вучићеве, већ државне теме. Овде не ради о Вучићу, него о будућности Србије. У таквој ситуацији најлакше би било рећи да „он сам решава оно што је преговарао“

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 04. фебруар 2023.

Постизање договора око Косова и приближавање Европској унији (ЕУ) не продужавају трајање власти Александра Вучића, већ их напротив скраћују, оценио је председник Странке слободе и правде (ССП) Драган Ђилас.

Како је указао у писаној изјави достављеној ФоНету, они који пре 30 година нису схватили да је пао Берлински зид, сада нису схватили да се после напада Русије на Украјину подиже нови зид.

„Онај први су направили Руси, овај други прави Запад“, изјавио је Ђилас и оценио да смо се, „као европска држава и европски народ, нашли са ове стране зида“.

Према његовом упозорењу, неприхватањем спољне политике ЕУ довели смо себе у опасност да постанемо изоловано острво усред континента на коме живимо.

Таква позиција, како је прецизирао, значила би погоршање живота, који ни иначе није добар, због чега нас је сваке године мање за више од 100 хиљада.

Таква позиција би довела до тога да нас за 30 година буде упола мање него сада, а за 50 да нас има једва више од милион, објаснио је он и предочио да би „дошли у опасност да нестанемо и као народ и као држава“.

Ђилас сматра да би у том контексту требало гледати и на Косово и Метохију и оцењује да је највећи успех остварен у протекле 24 године да тамо и даље живе Срби.

Како је илустровао, живе тешко, изложени малтретирању Куртијеве власти, пребијању, пуцању у децу која носе бадњак…

Живе изложени последицама одлука власти у Београду која их је годинама убеђивала како побеђујемо, али и малтретирању криминалних структура које домининирају севером, напоменуо је Ђилас.

Зато се број оних који остају на Косову смањује из дана у дан, а кад оду, јер желе да сачувају животе своје деце и обезбеде им какву такву будућност, нападну их са телевизије која је учествовала у прављењу атмосфере која је довела до убиства Оливера Ивановића.

Само јака Србија, у којој се добро живи и из које људи не одлазе има будућност, поручио је Ђилас и нагласио да је јака Србија могућа само у оквиру Европе, јер издвајање од остатка континента не води нигде, осим у изолацију.

Према његовом уверењу, јака Србија која може да издржи све притиске у преговорима је могућа само ако се око Косова постигне национални консензус свих релевантних политичких странака, али и институција попут САНУ, Универзитета, СПЦ и цивилног друштва.

Консензус око поштовања Устава, Резолуције 1244, али и спремности да се са албанском страном и представницима међународне заједнице разговара о свим темама, осим о признању Косова и нашој сагласности да Косово уђе у УН, образложио је Ђилас.

Подсећајући да је ово предлагао и пре шест месеци и позивао на прихватање спољне политике ЕУ, али смањење подела и агресије у друштву, он је констатовао да власт то није послушала и да смо зато данас у лошијој међународној позицији.

Имамо предлог Споразума за Косово који нисмо видели. И власт која нам данас прича о потреби јединства око Косова, опасностима изолације Србије, последицама неформалних санкција, престанку инвестиција, одласку инвеститора… О црвеним линијама, признању и чланству Косова у УН.

Ђилас указује да би у таквој ситуацији најлакше било рећи да Вучић сам решава оно што је преговарао и мисли да би то било исправно, али напомиње да се овде не ради о Вучићу, него о будућности Србије.

Како је нагласио, Косово и чланство у ЕУ нису Вучићеве, већ државне теме, јер нити је Вучић Србија, „нити смо ми људи као Владимир Орлић који каже да је немогуће замислити Србију коју не води Вучић“.

„Ми не да такву Србију замишљамо, ми је сањамо и верујемо да ће она ускоро баш таква и бити. Зато ћемо урадити све што можемо да Србија добије предлог који ће сачувати наш народ на Косову, који ће сачувати наш понос и омогућити нам да кренемо ка ЕУ“, најавио је Ђилас.

Према његовом уверењу, у Србији која је ближа ЕУ, слободнија и демократскија земља са фер и поштеним изборима биће могуће победити Српску напредну странку (СНС) и Александра Вучића.

Зато постизање договора око Косова и приближавање ЕУ не продужавају трајање Вучићеве власти, већ их напротив скраћују, закључио је Ђилас.

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер