петак, 03. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Драган Ђилас: Градоначелник да, премијер не
Хроника

Драган Ђилас: Градоначелник да, премијер не

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 21. децембар 2011.

Београд - Драган Ђилас изјавио је да ће се кандидовати за још један мандат за градоначелника Београда, али и да није сигуран да зна довољно да би био добар премијер.

"Ако ми Београђани дају поверење, хоћу још један мандат да радим на месту градоначелника, а за трећи се нећу кандидовати. Нисам сигуран да са овим искуством у Београду и свим што сам раније радио у животу знам довољно да будем добар премијер", рекао је Ђилас у интервјуу Новом магазину.

Ђилас је нагласио и да не постоји могућост да му Демократска странка, у којој је заменик председника странке, каже да буде нешто што неће.

"Најбољи посао за Демократску странку радим кад Београд добро функционише и не постоји могућност да странка каже да будем нешто што ја нећу. Није добро да се од Драгана Ђиласа прави супермен", нагласио је градоначелник.

Он је указао и да би било веома лоше када би лидер напредњака Томислав Николић, са оним што је радио у животу, био премијер.

"Пре политике, последњи посао му је био у погребном заводу у Крагујевцу, онда се 20 година бавио политиком у скупштини..., будимо реални, иза њега није остало ништа осим његове личне користи, ништа није направио, ништа није урадио и он је данас кандидат за премијера. Су чим, што би рекли Срби", рекао је Ђилас.

Он сматра да данас о Београду зна много више него пре четири године и да, када Београд иде напред, цела Србија иде за њим. Ђилас је најавио је да ће у наредном мандату његов фокус бити на економији.

Ђилас се осврнуо и на односе са амбасадорима, рекавши да не иде на пријеме које они приређују и одбија састанке када траже да са њим разговарају о политици.

"Ако имају проблем са цурењем воде у амбасади или паркирањем, могу да им помогнем, а некима од њих сам рекао да се не понашају као трговачки путници својих земаља", рекао је Ђилас.

Он је додао да сви они причају о транспарентности јавних набавки, а онда од њега траже да та правила не важе за фирме из њихових земаља и подржавају неке у Србији који раде супротно од онога за шта се те земље јавно залажу.

"Кад све то саберем, почнем да сумњам у њихову добру намеру према Србији", рекао је Ђилас.

У вези са тим, он је навео да највећа опозициона странка није подржала хапшење Ратка Младића, не каже шта мисли о барикадама на северу Косова, а за Звонка Веселиновића каже да је велики патриота.

"Тај исти Веселиновић за велики новац издаје своје објекте Телекому Косова да има мреже у српским општинама и још чува те објекте, а са својим људима пуца на немачке војнике Кфора. И сада је то партија чији лидери посећују Вашингтон и зову их на пријеме по амбасадама. Па каква је то порука Србији, коме је то порука", упитао је Ђилас.

Ђилас је говорио и о томе да информације са затвореног дела седнице Главног одбора ДС "цуре" у јавност.

"Ако се нико у влади, осим Боже Ђелића, не осећа одговорним, верујем да је то проблем свих нас у ДС о којем треба да причамо, а не дилема да ли је паметно сменити или не једног или два министра пред изборе. У складу с том причом о нашој одговорности на Главном одбору заложио сам се за принцип да свако прво има своје име и презиме, а тек онда чланску карту ове или оне странке", рекао је Ђилас.

Он је додао да од грађана Београда тражи да на наредним изборима гласају за људе који су са њим радили четири године, а не за странке, јер, како је нагласио, Београд нема везе с политиком, док на републичком нивоу од своје странке тражи да кандидује способне људе са именом и презименом, а не за страначку листу.

Говорећи о ономе што се са седнице највише спомињало у јавности, Ђилас је рекао да је то било у вези са његовом опсервацијом на рачун Ђелића, који је дао оставку јер није испунио обећање иако је све учинио, уз напоре Канцеларије за придруживање, да Србија добије статус кандидата.

"А кандидатуру нисмо добили због проблема на северу Косова и Метохије. Рекао сам да је то што нам је урадила Немачка дубоко неправедно, јер је Србија по свему заслужила статус кандидата, али сматрам да је наш посао да видимо да ли смо могли да урадимо нешто другачије како бисмо избегли ово што нам се десило", рекао је он.

Према његовом уверењу, кад је Косово у питању, иде се у две крајности, једна је да не треба уопште разговарати са Албанцима, а друга да им се одмах све да.

"Север Косова никаквим планом не може да добије мање него што сада има, а то је да је де факто Србија", нагласио је Ђилас.

Градоначелник је одбацио оптужбе да "влада" медијима, рекавши да Србија има много слободних медија и погрешан Закон о информисању који прописује да медији могу да буду драконски кажњени."Једном сам замерио неким својим пријатељима који су главни уредници што ћуте, а не изађу и кажу да ли их контролише Драган Ђилас. Мени би сметало и не бих ћутао да сам главни уредник неког медија. Ако је то тачно, не треба ја да демантујем него главни уредници", закључио је Ђилас.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер