субота, 27. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Др Драган Милић: Кривичне пријаве нас нису зауставиле, нишка Кардиохирургија је престала да оперише, јер су нам укинули реагенсе. Разлог за притисак на нас је бесплатни рад викендима, којим смо очистили листе чекања
Хроника

Др Драган Милић: Кривичне пријаве нас нису зауставиле, нишка Кардиохирургија је престала да оперише, јер су нам укинули реагенсе. Разлог за притисак на нас је бесплатни рад викендима, којим смо очистили листе чекања

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 01. март 2024.

„Управа Универзитетског клиничког центра Ниш укинула је набавку реагенаса за нашу лабораторију где радимо тестове за хемостазу, који су основни преглед, и којима процењујемо склоност ка крварењу или тромбозама код пацијената током и после операције. Нишка Кардиохорургија је након 15 година принудјена је да због недостатка реагенаса прекине рад како не би угрозила животе својих болесника“, саопштио је вечерас директор Кардиохирургије др Драган Милић.

Он је прецизирао да је одлуку о престанку рада свих кардиоваскуларних операција и трансплантације бубрега због недостатка материјала за апарате „Мултиплате“ и „ЦлотПро“ једногласно донео колегијум Клинике, у којем је 33 лекара.

„Клиника је у последњих неколико недеља својим дописима упозоравала све надлежне институције у Србији- Министарство здравља и Републички фонд за здравствено осигурање, да ће укидање потрошног материјала довести до онемогућавања рада на клиници и до поновног вештачког стварања листе чекања“, навео је Милић на Фејсбук профилу.

Он је нагласио да ове методе и набавка реагенаса никада нису били спорни током последњих 15 година.

„РФЗО је у свом одговору на наш допис написао да је одлуку о престанку набавке реагенаса донео в.д. директора УКЦ Ниш др Зоран Перишић. Кривичне пријаве нас нису зауставиле, али без реагенаса и материјала не можемо да радимо. Од 1995. године радим у УКЦ Ниш и никада овако нешто нисам ни видео ни доживео“, казао је.

Он се извинио свим пацијентима Кардиохирургије због тога што ће се „поново, након скоро годину дана, створити листе чекања“, али да „то више није у њиховој моћи“.

“ Неким другим ‘децисион макерима’ очито људски животи и нису важни, већ им је важна нека њихова агенда и шаховска комбинаторика. Клиника ће, наравно, одмах по обезбедјивању неопходног материјала почети са радом. Кад год то да буде“, навео је.

Др Милић је јуче саопштио да је против Кардиохирургије поднета још једна кривична пријава, овога пута због видео- надзора, а да су запослени дали исказ полицији.

„Руководство Клинике за кардиохирургију у просторијама клинике дало је још један исказ припадницима полиције због анонимне кривичне пријаве у којој смо оптужени да ‘видео- надзор на клиници није део мреже видео надзора УКЦ’. Клиника је увек и увек ће радити у складу са законом, и имамо све неопходне дозволе. Једино што немамо су листе чекања“, навео је он.

Ово је била друга кривична пријава против запослених на клиници за мање од два месеца.

Др Милић је у јануару саопштио да је поднета и против групе запослених који су пре три и по године, у време ванредног стања, испитивали склоност ковид пацијената ка обољевању од тромбозе.

Због епидемије ковида, ванредно стање је било проглашено од 15. марта до 6. маја 2020, а тромбоза је била једна од најтежих последица болести која је тада уочена.

Нешто касније директор Кардиохирургије је прецизирао да је подносилац пријаве управа УКЦ на челу са в. д. директора др Зораном Перишићем.

Притом је негирао злоупотребе током ове научно- истраживачке студије, наводећи да је урађена по закону, а по професионалним правилима и стандардној процедури- анализи из капи крви, која се иначе ради пред операције кардиохируршких пацијената.

Перишић је недавно формирао и Комисију за унутрашњи стручни надзор која треба да „саслуша“ десет анестезиолога Кардиохирургије због тога што је прошле године на тој клиници „енормно повећана“ употреба лека „симдекс“ („симдеx“) који се даје тешким срчаним болесницима.

Др Милић је тада казао да је реч о још једном „бизарном малтретирању и лову на вештице“, наглашавајући да је „до прекомерне потрошње дошло јер су целе прошле године прекомерно радили“.

Он је оценио да је позадина ових напада на Клинику и њега критика неправилности у друштву и здравству, рад клинике који „искаче“ из система и политика.

Према његовим речима, један од разлога је недавни захтев Кардиохирургије надлежним државним органима да се именује нови директор УКЦ Ниш јер је др Перишић 15. фебруара напунио 65 година, као и да се сви чланови Управног одбора УКЦ, њих троје, који су сви из Београда, замене члановима из Ниша или са југа Србије.

Министарка здравља др Даница Грујичић је након тога саопштила да ће актуелном челнику нишког УКЦ, ипак, бити продужен радни однос на још две године, уз образложење да је „заиста ушао у детаље читавог Клиничког центра и било би пренагло да одједном оде неко ко све зна зато што је испунио услове за пензију“.

Др Перишић је дуже од три године у в. д. статусу и страначки је функционер (СНС), што Закон о здравственој заштити не дозвољава.

Велики разлог за „притисак“ на Кариохирургију је, оценио је даље др Милић, јесте и њен бесплатни рад викендима, у трајању од 46 дана, којим су прошле године успели да потпуно очисте листе чекање, те тако угрозили и приватни и бирократски лоби.

Битан разлог је, додао је, и његова најава о могућем политичком ангажману и изласку на предстојеће локалне изборе, кроз формирање групе грађана, у којој ће бити његове колеге и успешни појединци из других професија.

„Она је изазвала страх код ‘вечитих’ локалних функционера да ће можда њихова власт бити угрожена јер ће Нишлије имати прилику да подрже аутохтону групу људи која се залаже за слободан Ниш у којем ће одлучивати искључиво његови грађани, а не политички секретари који ће им из Београда даљинским управљачем кројити судбину“, казао је.

Он је најавио да он и његови истомишљеници неће одустати од планова и уверења, без обзира на цену, па „макар то значило и да ће их хапсити јер су газили зелену површину“.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер