петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дорис Пак: Уласку Србије у ЕУ мора да претходи признање Косова
Хроника

Дорис Пак: Уласку Србије у ЕУ мора да претходи признање Косова

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 16. фебруар 2012.

„Референдум није донео ништа“, каже у интервјуу за Немачки радио (ДЛР) посланица немачких демохришћана у Европском парламенту Дорис Пак и понавља да „уласку у ЕУ мора да претходи признање Косова“.

ДЛР: Шта ће ово гласање донети Србима на Косову?

Дорис Пак: „Апсолутно ништа! То је од самог почетка било јасно. Чак ни политичари у Београду нису желели референдум, зато што су знали да не води ничему. Али, то је била жеља Срба северно од Ибра, који желе нешто друго од Срба јужно од Ибра – они имају свог градоначелника, министри су у влади… Значи, они (Срби северно од Ибра - прим. ур.) одбијају државу Косово и то је у сагласности са ставом Београда, који такође не намерава да призна Косово.“

Сутра (17.2.) се навршава четврта година од проглашења независности Косова. Ипак, нема видног приближавања завађених суседа. Нису ли косовски Срби, организовањем референдума, „ставили прст у рану“?

„Да, они су то учинили још прошле године страшним блокадама и нападима на војнике Кфора, а ми смо предуго чекали. У ствари, за ову ситуацију, за све проблеме, крива је и међународна заједница која Косову није дала независност непосредно након интервенције и напада Нато 1999. године. Дуго је трајало док то Косовари нису учинили сами. Не треба заборавити ни наследство Милошевића, јер његова је кривица што Албанци на Косову, односно читаво Косово, већ више од 20 година настоји да буде независно. Милошевић је већ био мртав када је Косово прогласило независност и Срби не разумеју, зашто су, наводно, тако кажњени, зашто им је одузет део земље. Али, то је била само последица режима апартхејда који је Милошевић успоставио на Косову 90-их година.“

Шта је до сада донео дијалог између Београда и Приштине?

„До сада ништа. Све је остало мртво слово на папиру. Ништа се не спроводи у дело.“

Дакле, потребно је вршити притисак? На пример, немачка канцеларка Ангела Меркел је приликом посете Београду у августу прошле године недвосмислено изјавила да нема приступа Србије Европској унији без решења косовског сукоба.

„Да, то јесте средство притиска. Ако Београд, ако Срби желе у Европску унију, они најпре морају, не желим да кажем да сутра морају да признају Косово, али у најмању руку морају да омогуће заједнички живот у региону. Ми не можемо да радимо ни са ким ко је тако непријатељски настројен према суседима. Ја не кажем да морамо сад да их приморамо да признају Косово, али, ако за коју годину желе да приступе Европској унији, признање Косова мора да претходи. То је Ангела Меркел јасно дефинисала и нико то друкчије не може да види.“

(Дојче веле)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер