петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дорис Пак: Београд мора да укине паралелне структуре на Косову
Хроника

Дорис Пак: Београд мора да укине паралелне структуре на Косову

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 29. август 2011.

Брисел, Београд - Ситуација на северу Косова треба да се смири, а паралелне структуре да буду уклоњене. У супротном, они који профитирају од нејасних граница никада неће одустати од разарајућих акција изазивања кризе, а инциденти би поново могли да се догоде - истиче у разговору за Данас Дорис Пак, посланица немачке владајуће Хришћанско-демократске уније (ЦДУ) у Европском парламенту и шефица Делегације ЕП за југоисточну Европу.

Како коментаришете изјаву немачке канцеларке Ангеле Меркел да Србија, уколико жели да добије статус кандидата за чланство у ЕУ, мора да обнови дијалог с Приштином, обезбеди рад Еулексу на целој територији КиМ и укине „паралелне“ институције на Косову?

- Свакоме треба да буде јасно да дијалог између Београда и Приштине не може да буде само представа. Решавање проблема је веома важно, па стога никакво „фризирање“ не сме да буде дозвољено. Мора се постићи побољшање у свакодневном животу грађана на Косову. Због тога је битно да се ситуација на северу смири, а да паралелне структуре буду уклоњене јер, у супротном, они који профитирају од нејасних граница, а то нису нормалне особе, никада неће одустати од разарајућих акција, какве смо имали прилику недавно да видимо. Због деловања тих људи, инциденти би могли поново да се десе.

Према вашем мишљењу, да ли ће влада у Београду, уколико одлучи да укине своје институције на Косову, урадити то пре или после наредних парламентарних избора у Србији?

- То је питање за Владу Србије. Нажалост, верујем да ће косовска ситуација бити коришћена као муниција у предизборној кампањи. Храбри политичари ће бити ретки. Што се тиче мојих контаката с грађанима Србије, не с политичарима, Косово није њихов главни интерес, већ су то питања незапослености, добре државне управе, борбе против корупције и организованог криминала и томе слично. Али, нажалост, у предизборној кампањи ће се чути неки други гласови јер решење бројних проблема и даље чека, а национална реторика ће то покушати да сакрије.

Србију чека неколико веома важних месеци. Да ли она може да добије статус кандидата и датум почетка преговора до краја ове године? Председник Тадић је недавно изјавио да постоји могућност да Србија ипак неће добити статус кандидата.

- Можда председник ваше земље има неке информације о томе. Ја ипак не бих да спекулишем о томе да ли ће Србија добити статус кандидата и датум почетка преговора до краја 2011.

Да ли и даље мислите да је будућност целог Балкана у Европској унији?

- Да, сигурно да јесте. То је управо и наглашено приликом недавне посете канцеларке Меркел Београду.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер