четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дора Бакојани: Македонији ускраћене евроатлантске интеграције због имена
Хроника

Дора Бакојани: Македонији ускраћене евроатлантске интеграције због имена

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 01. август 2009.

Министарка спољних послова Грчке Дора Бакојани изјавила је да су Бившој Југословенској Републици Македонији и њеном становништву, због политике Владе у Скопљу, ускраћене евроатлантске интеграције, те да је по питању њеног имена неопходно да се изнађе решење које отвара пут за будућу сарадњу и безбедност.

"Политика владе у Скопљу је до сада ову земљу и њен народ лишавала њихове евроатлантске будућности", изјавила је Бакојани на седмој Генералној скупштини Светског грчког интерпарламентарног удружења, како су пренели грчки медији.

Грчка министарка спољних послова је поводом спора који се са суседном државом, БЈР Македонијом, води око њеног имена, истакла да су став који по том питању заузима Грчка прихватили њени међународни партнери како у Букурешту на самиту НАТО-а, тако и у Бриселу у оквиру самита Европске уније.

Бакојани је изјавила да је структурна политика коју Грчка води допринела да се њен став у том погледу схвати на међународном нивоу, те да је у том настојању знатан допринос имала и грчка заједница у иностранству.

Бакојани је нагласила да је порука, коју Грчка шаље својим суседима јасна и да не може више да се изврће историја, а да се не трпе последице, те да је решење питања имена БЈР Македоније неопходно за европску и евроатлантску будућност ове земље.

"То Грчка тражи. Настављамо да водимо тешку и захтевну преговарачку борбу у оквиру ОЕБС-а", рекла је Бакојани, наглашавајући да је за решење овог дугогодишњег спора неопходно прихватити сложено име са јасном географском одредницом, која ће важити за све, бити решење за добробит свих и бити решење ка будућој сарадњи и безбедности.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер