четвртак, 19. септембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Донатијен Руи: Кинески зајмови се у јавности Србије приказују као издашне инвестиције, корист од њих има Кина, власт у Србији и елита која окружује Вучића
Хроника

Донатијен Руи: Кинески зајмови се у јавности Србије приказују као издашне инвестиције, корист од њих има Кина, власт у Србији и елита која окружује Вучића

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 30. септембар 2020.

 "Кина, актуелне власти Србије и елита која окружује председника Вучића остварују највише користи од кинеских зајмова – који се у јавности Србије приказују као издашне инвестиције", каже у разговору за Глас Америке Донатијен Руи, једна од ауторки извештаја "Постајући клијент кинеске државе – случај Србије", који је недавно објавио вашингтонски Центар за стратешке и међународне студије (ЦСИС).

У тој студији четворо стручњака те америчке невладине организације разматрају размере кинеског утицаја у сфери политике, економније и технологије и ефекте и последице које би могле имати по државу, друштво, али и животну средину и здравље становништва.  

"Оно што смо закључили у извештају је да се ради о, на неки начин, обострано корисном односу између Србије и Кине. Зато што је Србија кључна земља у напорима Кине да више улаже у Европу, пошто представља спону Медитерана и Централне Европе, због величине своје територије и веза са другим земљама Западног Балкана. Са друге стране, када је реч о Србији, њене власти од Кине добијају зајмове које представљају као значајне стране инвестиције. На основу тога Влада може да тврди да у земљу стиже много новца за инвестиције у инфраструктуру - које су тој држави потребне. Са политичке стране, то председнику Александру Вучићу и његовој партији, пружа неку врсту покровитељске улоге", каже за Глас Америке Донатијен Руи - чија су поља експертизе Европска унија, утицај Русије у Европи, као и Јужна Европа и Медитеран.  

Она указује да ангажман Кине, кроз иницијативу "Појас и пут", којом је у сарадњу укључила најмање седамнаест европских држава (међу којима је и немали број чланица Европске уније) на први поглед има позитиван аспект који испуњава потребе за изградњом инфраструктуре.  

"Међутим, ту се ипак само ради о новчаним зајмовима који ће несумњиво доћи на наплату. Дакле, терет дуга расте, а истовремено се тај новац не троши потпуно транспарентно и помаже јачању моћи владајуће Српске напредне странке. Такође, кинеско мешање има утицаја и на животну средину. Кина је много улагала у енергетски сектор Србије и те инвестиције нису испуњавале еколошке стандарде - нису биле чисте. Такође, у сектору технологија у Србији, превасходно Београду, примењене су надзорне технологије - односно увозни кинески систем надзора, који се по стандардима разликује, или је пак супротстављен, системима који се користе у Европи или Сједињеним Државама", подвлачи Руи.

(VOA)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер