петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Доналд Туск: Европа, Кина, САД и Русија имају заједничку дужност да не униште светски поредак; Ли Кећијанг: Кина и ЕУ се договориле да предузму кораке ка очувању слободне трговине и глобалног регулаторног система
Хроника

Доналд Туск: Европа, Кина, САД и Русија имају заједничку дужност да не униште светски поредак; Ли Кећијанг: Кина и ЕУ се договориле да предузму кораке ка очувању слободне трговине и глобалног регулаторног система

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 16. јул 2018.

Председник Европског савета Доналд Туск позвао је данас лидере САД, Русије и Кине да сарађују с Европом у циљу избегавања трговинских ратова и спречавања сукоба и хаоса у свету.

Туск је на отварању самита Кине и ЕУ у Пекингу рекао да Европа, Кина, САД и Русија имају "заједничку дужност" да не униште светски поредак, већ да га побољшају реформом међународних трговинских правила, наводи Асошиејтед прес.

"Због тога позивам наше кинеске домаћине, али и председнике Трампа и Путина, да заједно почнемо тај процес темељном реформом Светске трговинске организације (СТО). Још има времена да се спречи сукоб и хаос", навео је председник Европског савета.

Он је прошле недеље оштро регаовао на Трампова константна критиковања европских савезника и позвао га да се присети ко су му пријатељи кад се буде срео с Путином.

"Сви смо свесни чињенице да се архитектура света мења пред нашим очима и наша је заједничка одговорност да допринесемо промени набоље", рекао је Туск, неколико сати пред самит председника САД и Русије, Доналда Трампа и Владимира Путина у Хелсинкију.

Вашингтон је недавно увео таксе од 25 одсто на увоз кинеске робе вредне 34 милијарде долара, тврдећи да Пекинг наноси штету америчким компанијама крађом или вршењем притиска да предају технологију.

САД су такође увеле таксе на увоз челика и алуминијума из ЕУ, Канаде и Мексика, на шта је Брисел одговорио таксама на увоз америчке робе у вредности од 3,25 милијарди долара.

Кинески премијер Ли Кећијанг рекао је данас да су се Кина и ЕУ договориле да предузму кораке ка "очувању слободне трговине" и глобалног мултилатералног регулаторног система. Он је похвалио напоре на измени правила СТО за која Вашингтон тврди да су превазиђена.

Упитан да ли је Пекинг искористио данашњи састанак за покушај прављења савеза с ЕУ против Вашингтона, Ли је казао да је спор САД и Кине билатерално питање које те две земље треба да решавају.

"Наш самит није уперен против било које треће земље", додао је Ли на заједничкој конференцији за медије с Туском.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер