петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Доналд Трамп рекао да ће извршити ревизију "глупавог споразума" за пријем азиланата из Аустралије, председнику Мексика претио војском
Хроника

Доналд Трамп рекао да ће извршити ревизију "глупавог споразума" за пријем азиланата из Аустралије, председнику Мексика претио војском

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 02. фебруар 2017.

Амерички председник Доналд Трамп рекао је данас да ће извршити ревизију "глупавог споразума" за пријем више стотина азиланата из Аустралије. Амерички медији објавили су запањујуће детаље разговора Трампа и премијера Аустралије Малкома Тарнбула, али и нових понижења којима је амерички председник подвргнуо мексичког колегу Енрикеа Пења Нијету.

Амерички дневник "Вашингтон пост" пише да је водио "гневан" разговор са аустралијским премијером Малком Тарнбулом који је грубо прекинуо.

- То је најгори споразум икада! Убиће ме због тога политички овде, ви желите да ми увалите нове бостонске бомбаше, издрао се Трамп на Тарнбула, иако је у свој указ баш због тог споразума унео реченицу којом гарантује да ће у Америку пустити људе који на то имају право због претходно склопљених међународних уговора.

Детаље разговора "Вашингтон посту" пренело је неколико високих званичника упознатих с његовим садржајем.

- Не желим те људе у својој држави, додао је Трамп, упорно тврдећи да их мора примити 2.000, иако у споразуму пише 1.250.

- Моја је намера да испоштујем тај споразум, рекао је амерички председник, остављајући себи простора да на крају ипак избегне испуњавање договора.

Тарнбул је изјавио да је у разговору са Трампом био искрен и љубазан али није желео да објави друге детаље "приватне конверзације". "Вашингтон тајмс" наводи да је Трамп разговор са Тарнбулом описао као "најгори до сада" који је имао са неким од светских лидера.

Договор о којем Трамп говори постигнут је прошле године са Аустралијом и током администрације бившег америчког председника Барака Обаме.

"Да ли верујете? Обамина администрација сагласила се да ће примити више хиљада илегалних имиграната из Аустралије. Зашто? Размотрићу тај глупави договор", навео је Трамп на друштвеној мрежи "Твитер".

Тарнбул му је помирљиво рекао да не мора да узме све, али га је замолио да им барем допусти да прођу кроз нормалне процедуре провере, на шта је Трамп срдито узвратио: "Дабоме да ћемо их проверити, провере ће бити екстремно детаљне!"

Амерички је предсједник затим изразио скепсу према свему јер није видио какве би користи његова држава имала од таквог споразума који му је Обама оставио у наслеђе.

Трамп се у својој тиради Тарнбулу хвалисао како је изабран с великим бројем електорских гласова, а није пропустио споменути ни број људи који су дошли пратити његову инаугурацију, за који каже да је био највећи у историји, што је небројено пута већ демантовано.

Након мучне дискусије о избеглицама, Тарнбул је Трампу предложио да пређу на неку другу тему, као што је ситуацију у Сирији и друга спољнополитичка питања. Али, Трампу више није било до разговора.

- Слушај, пре тебе сам данас разговарао с четири светска лидера, укључујући Владимира Путина, а овај разговор је далеко најгори! - рекао је Трамп и Тарнбулу изненада поклопио слушалицу.

Као и АП у случају разговора с мексичким председником, тако и "Вашингтон пост" у случају овог телефонског позива примећује да се Трамп очигледно не устеже од коришћења запаљиве реторике у комуникацији са светским лидерима, исте оне коју користи на својим политичким митинзима и поготово омиљеном комуникацијском каналу - Твитеру.

Званичници Беле куће потврдили су да се Трамп слично понашао и с неким другим лидерима, укључујући мексичког, али његово опхођење с Тарнбулом крајње је необично због дубинских веза САД-а и Аустралије, које врло блиско сурађују на многим подручјима, поглавито на дељењу обавештајних информација, а заједно су и ратовале у Авганистану и Ираку.

У склопу договора, Вашингтон се сагласио да ће примити до 1.250 азиланата који се налазе у центрима на пацифичким острвима у Папуи Новој Гвинеји и Науру. Заузврат, Аустралија ће оримити избеглице из Салвадора, Гватемале и Хондураса.

За разговоре с Путином, јапанским премијером Шинзом Абеом, немачком канцеларком Ангелом Меркел и француским председником Франсоа Оландом званичници кажу да су били веома пријатни и продуктивни.

Занимљиво је да званично саопштење о Трамповом разговору с Тарнбулом не садржи ни речи о било каквим неслагањима. Бела кућа је тако објавила да су њих двојица "нагласили да су односи двеју земаља чврсти и блиски, што је кључно за мир, стабилност и просперитет у азијско-пацифичкој регији и целом свету".

Сам Тарнбул није демантовао да му је Трамп поклопио слушалицу. У изјави аустралијским новинарима неколико пута је поновио само да нема намеру да износи детаље као ни коментарише извештаје.

- Аустралијанци ме добро познају и знају да се увек заузимам за Аустралију, рекао је Тарнбул.

Аустралијски медији су, позивајући се на више извора у тамошњој влади, потврдили извештаје "Вашингрон поста" о крајње непријатељском разговору који је у једном трену напрасно прекинут.

Понижавање мексичког председника

Осим тога, Трамп у телефонском разговору са својим мексичким колегом Енриком Пењом Нијетом запретио је да ће у Мексико послати америчку војску како би зауставила "лоше момке (бад хомбрес) тамо доле" ако мексичка војска сама не учини више како бих сама зауставила, јавила је агенција Ассоциатед Пресс која је добила део транскрипта разговора двојице лидера, пише "Јутарњи лист".

У исечку транскрипта није јасно кога точно Трамп сматра "лошим момцима" - наркокартеле, имигранте или обоје, а није јасно ни каквим је тоном и у којем тачно контексту Трамп изрекао ову претњу, која је забележена у разговору вођеном током прошлог петка. У исечку транскрипта такође се не види одговор мексичког председника Трампу.

Упркос томе, Ассоциатед Пресс пише да овај исечак нуди ретко виђен поглед у начин на који нови амерички председник води дипломатију иза затворених врата. Судећи према речима које је Трамп користио, чини се да у комуникацији са светским лидерима користи исти сирови и директни речник по каквом је познат у својим јавним наступима.

Портпарол Беле куће није одговорио на захтев АП-а за коментаром ове приче, а мексичке власти тврде да АП-ове тврдње нису тачне.

До телефонског разговора у петак је дошло с циљем да се изгладе несугласице двојице лидера, који су пре тога имали низ јавних сукоба због Трампове намере да сагради зид на граници САД-а с Мексиком за што би рачун испоставио мексичким властима, о чему оне пак не желе ни да чују.

- Имате гомилу лоших момака тамо доле, рекао је Трамп Пењи Нијету, према делу транскрипта у који је увид имао АП.

- Не чините довољно да их зауставите. Мислим да се ваша војска боји. Наша се не боји па бих је могао послати доље да реши ситуацију, додао је Трамп.

Особа која је имала приступ званичном транскрипту телефонског разговора дала је његов исечак Ассоциатед Прессу, а учинила је то под условом да остане анонимна јер власти нису пустиле детаље разговора у јавност.

Мексички сајт Аристегуи Нотициас у уторак је објавио сличан извештај о разговору, и то на основу информација новинарке Долије Естевез. У том извештају се напомиње да је Трамп понизио Пењу Нијета у свадљивој размени речи.

Мексичко министарство спољних послова демантовало је тај извештај уз тврдњу да се заснива "на потпуним неистинама", а касније је саопштило да се исто односи и на извештај АП-а.

- Тврдње које износите о том разговору не кореспондирају с оним како је он заиста изгледао. Тон је био конструктиван и двојица председника су се сложила да ће наставити да сарађују и да ће њихови тимови наставити с интензивним састанцима како би постигли договор који је позитиван и за Мексико и за Сједињене Државе, навело је мексичко министарство у саопштењу.

(Срна, Јутарњи лист) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер