субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дојче веле: „Златна зора“ - тест за грчку демократију
Хроника

Дојче веле: „Златна зора“ - тест за грчку демократију

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 04. октобар 2013.

Грчко правосуђе је покренуло поступак против десноекстремне „Златне зоре“. Тројица њених чланова су притворени, али им нису одузети посланички мандати

Шеф десноекстремне „Златне зоре“ Николаос Михалолијакос, остаће у притвору. Осумњичен је да је своју странку претворио у „криминално удружење“. У притвору остају и шеф посланичког клуба странке Христос Папас као и посланик Јанис Лагос. У уторак (1.10.) су судије изненадиле политичаре и медије одлуком да тројицу других чланова руководства странке пусте на слободу. Међу њима је и портпарол партије и бивши елитни војник Илијас Касидијарис који је према оптужници предводио батинаше „Златне зоре“.

Коментатори су то сматрали ударцем за шефа влчаде Антониса Самараса који је само дан раније био изјавио да ће „згњечити“ десничарске екстремисте. Чуле су се и замерке да оптужница није добро припремљена. Илијас Агнастопулос, професор кривичног права на Атинском универзитету, рекао је да истражни судија појединачно одлучује о томе ко ће остати у притвору. Ту одлуку он доноси на основу доказних материјала, личности оптуженог, те вероватноће да ће оптужени покушати да побегне или чак почини нови преступ. Атински професор сматра да није добро што се сада тражи кажњавање оптужених по хитном поступку, чему су допринели и медији који су у јавности изазвали велика очекивања од судског процеса члановима „Златне зоре“.

Нико не зна како даље са „Зором“

Држава је такође створила велика очекивања „као да би брзо доношење пресуде могло да буде компензација за све пропусте из прошлости“, сматра Костис Папајоану, председник грчке Комисије за људска и грађанска права. Он додаје да је држави неопходна и одређена доза самокритике, јер су државне институције дуго биле пасивне у односу према радикалним десничарима.

Од повратка демократије у Грчкој после војне диктатуре (1974) па до данас, још није покренут кривични поступак против неког посланика парламента у Атини. Због тога тренутно није јасно како ће се даље поступати према „Златној зори“ која у парламенту тренутно има 18 посланика. Шесторица су оптужена за „криминално удруживање“. Забрана странке није могућа, јер грчки устав не предвиђа могућност да једна странка буде проглашена илегалном. Оптуженим члановима странке још нису ни одузети мандати у парламенту.

Тест за демократију

Ту и тамо чак могу да се чују тумачења према којима оптужени имају право да из затвора учествују у парламентарним дебатама и гласањима. Посланички клуб „Зоре“ је већ покушао да статуира одговарајући поступак: од председника парламента Евангелоса Меимаракиса је писмено затражио да „предузме све мере“ потребне да се ухапшеном шефу странке Михалолијакосу омогући да учествује у једној парламентарној дебати. То би значио да би овај могао да ступи за говорницу у пратњи полиције и да се после свог говора опет врати у затвор. Председник парламента је рекао да није надлежан за таква питања и упутио Михалолијакоса на државног тужиоца.

И многи критичари десничарских екстремиста у Грчкој сматрају да у читавој причи нема места за непотребне и популистичке акције, а посебно не за осветничко поступање. Јер, разбијање „Златне зоре“ можда јесте животно питање за грчку демократију, која има право да се брани, али - само у оквирима правне државе.

(Дојче веле)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер