субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дојче веле: Вакцине „Џонсон и Џонсон“ – једна доза, много нада
Хроника

Дојче веле: Вакцине „Џонсон и Џонсон“ – једна доза, много нада

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 08. март 2021.

 Цепиво компаније „Џонсон и Џонсон“ је већ одобрено у САД. Једноставно је за складиштење и такође штити од бразилског и јужноафричког соја вируса. Ускоро би и требало да буде одобрено и у Европској унији.

Одлука Европске агенције за лекове очекује се већ у марту. Тако ће вакцина „Џонсон и Џонсон“ по свему судећи бити четврта одобрена у ЕУ, после Фајзер/Бајонтека, Модерне и АстраЗенеке. Америчка агенција за лекове одобрила је „Џонсон и Џонсон“ још крајем фебруара.

При томе су бројке могле да унесу одређену забуну – у трећој фази испитивања су ове вакцине имале ефикасност од 66 одсто у спречавању умерених и тешких облика ковида 19.

Разлог што је вредност мања него код претходно одобрених вакцина су вероватно нове мутације вируса, којих није било за време тестирања других вакцина.

Клиничке студије показују да је цепиво „Џонсон и Џонсона“ делотворно и против бразилског и јужноафричког соја вируса. У Великој Британији та вакцина још није коришћена па се не зна много о њној ефикасности против британске варијанте вируса.

Јасне предности

Вакцина „Џонсон и Џонсон“ има једну велику предност – даје се само једна доза, ревакцинација није потребна. Тако много више људи брже може да се заштити.

Даља тестирања би требало да разјасне и да ли би ефикасност могла да се повећа примањем две дозе вакцине, као код конкурената.

Вакцине такође могу да се транспортују и складиште на обичној температури фрижидера, јер се за разлику од вакцина компанија Фајзер и Модерне ради о векторској вакцини, која се базира на вирусу. По дизајну, вакцина „Џонсон и Џонсон“ је слична АстраЗенеки. Обе су фокусиране на спајк-протеин на површини вируса, који подстиче заштитни имунолошки одговор.

Трећа фаза тестирања, у којој је учествовало 44.000 људи из Сједињених Држава, Бразила и Јужноафричке Републике, показала да је вакцина „Џонсон и Џонсон“ код старијих једнако ефикасна као код младих – с тим у вези је код вакцине АстраЗенека било сумњи.

Што је најважније, нико од вакцинисаних није умро, нити је морао у болницу.

Критика Католичке цркве

„Џонсон и Џонсон“ ове године планира да произведе укупно милијарду доза. Оне ће се производити у САД, Европи, Јужноафричкој Републици и Индији.

САД су за милијарду долара обезбедиле 100 милиона доза, које би „Џонсон и Џонсон“ требало да испоручи у првој половини године. Такође, имају могућност додатно да поруче још 200 милиона доза. ЕУ је обезбедила до 400 милиона доза.

Бискупска конференција САД позвала је католике да при избору вакцине против короне, уколико је могуће, избегавају производ компаније „Џонсон и Џонсон“. Зато што су у развоју и производњи те вакцине коришћене ћелије из ткива побачених фетуса. Сличне поруке амерички бискупи су имали и у децембру, у вези са вакцином АстраЗенека.

(Дојче веле)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер