петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дојче веле: Руски председник после осам година у Варшави
Хроника

Дојче веле: Руски председник после осам година у Варшави

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 07. децембар 2010.

Посета руског председника Дмитрија Медведева Пољској требало би да допринесе нормализацији, историјски затегнутих односа између две земље. Али, на конзервативним странама постоје суздржаност и бројна питања.

Пре осам година Владимир Путин је као руски председник посетио Пољску. Пољска је тада тек била постала чланица НАТО и била је у статусу кандидата за чланство у Европској унији. На такав развој ситуације Москва је гледала сумњичаво. Али, однос две земље у међувремену је постао знатно опуштенији. За пољског министра иностраних послова Радослава Шикорског посета Дмитрија Медведева је доказ да се Руси и Пољаци налазе на добром путу помирења и приближавања.

„Када се наши суседи одлуче да нас, након толико година, посете на председничком нивоу, то је снажан сигнал у нормализацији пољско-руских односа. И то да председник долази недуго након доношења резолуције у руској Думи којом се јасно осуђује масакр у Катињској шуми, показује заправо колико руско руководство озбиљно схвата ову посету.“

Руски парламент је недавно и званично осудио убиство преко 20.000 пољских војника и цивила у Другом светском рату. У резолуцији се јасно наглашава Стаљинова кривица. Након рата Совјети су деценијама говорили како су злочин заправо починили нацисти. „Ми ћемо пољском народу понудити руку помирења“, стоји на крају објашњења резолуције, што пољској опозицији није довољно. Тако то види конзервативни политичар Марк Кучињски.

„За Пољску је то премало. Јер, ми смо очекивали много више – објашњење, признање да се ради о геноциду. Такође би требало да се породицама жртава злочина из Катињске шуме обезбеди адекватна накнада, али и породицама убијених у другим деловима Русије.“

Јарослав Качињски и даље ствара мистерију око погибије брата

Конзервативци окупљени око шефа партије Јарослава Качињског и даље не верују Русима. Такође и због тога што истрага око авионске трагедије код Смоленска није далеко одмакла. Наиме, 10. априла ове године готово читав државни врх Пољске, на челу са председником Лехом Качињским, страдао је приликом покушаја слетања у Смоленску. А узрок ове катастрофе још није решен у потпуности.

У покушају да и даље мистификује смрт његовог брата близанца, Јарослав Качињски шири нејасне теорије завере, и каже да влада премијера Туска такође сноси један део кривице за катастрофу у Смоленску. „Пре тог пута мој брат је био извргнут одвратним, морално неприхватљивим, нападима. За нас су те две ствари повезане.“

Пољаци се надају да ће руски председник Медведев донети важна документа у вези Катиња, али такође и у вези Смоленска. Председник Бронислав Коморовски упозорава да не треба имати превелика очекивања. „Нећемо моћи све проблеме да решимо чаробним штапићем. Овде се не ради само о политици помирења, већ и политици која поставља услове, која ће помирење и сарадњу учинити веродостојним.“

Код бројних спорних тема, као што је ракетни штит који је требало да се гради у Пољској или гасовод кроз Балтичко море који је критиковала Варшава, последњих месеци смањена је напетост. Јер, Пољаци и Руси поново разговарају и уклањају предрасуде. Само Јарослав Качињски одржава слику злог империјалистичког суседа. Али, и за такву политику у Пољској још увек има довољно присталица.

Аутори: Лудгер Казмирчак, Варшава / Светозар Савић

(dw-world.de)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер