петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дојче веле: Све више Руса добија позиве да приступи војсци. Плата је за руске услове баснословна
Хроника

Дојче веле: Све више Руса добија позиве да приступи војсци. Плата је за руске услове баснословна

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 04. јул 2022.

 Све више Руса добија позиве и понуде да закључи уговор са војском. Плата је за руске услове баснословна. Извори кажу да се за сада нико не приморава да иде у рат, а неизвесно је да ли ће бити опште мобилизације.

Москва није позвала на општу мобилизацију ни после више од четири месеца рата против Украјине. У борби су професионални војници и војници по уговору, као и припадници приватних војних компанија. Такође су распоређени мушкарци које су регрутовале самопроглашене „републике“ Доњецка и Луганска.

Међутим, службе за регрутовање активније траже војнике по уговору него икада, сазнаје се из различитих извора.

Позив и ветеранима

Један ветеран (име познато редакцији) који не живи у Русији каже да је на недавно на његову руску адресу стигао позив локалне службе за регрутацију. „У служби сам на списку преко 20 година, откако сам био војник. Ја сам ветеран и не знам какве то везе има. Вероватно је у питању прикривена мобилизација“, каже Александар. Он сам осуђује руски напад на Украјину.

По свему судец́и, све више Руса који су били у војсци и имају искуства у борбама добијају позиве. То је тема на руској друштвеној мрежи ВК – погођени размењују савете како најбоље реаговати на позив. „Мој син је отишао у службу за регрутацију 14. јуна. Погледали су му личну карту и питали да ли жели уговор. Онда су га пустили“, пише на тој мрежи Ана, чланица женске групе у Архангелску.

Активиста за људска права Александар Горбачов, који саветује регруте, приметио је појачану потрагу за војницима по уговору од почетка рата – а посебно у последњих месец дана. „Раније се уговор давао само регрутима и мушкарцима који су добровољно долазили у канцеларију. Није било масовних позивања“, каже он.

Оксана Парамонова, шефица организације за људска права „Војничке мајке Санкт Петербурга“, каже да надлежни директно контактирају компаније са списковима запослених који се позивају. Позив примљен на радном месту по закону се не може игнорисати. Она додаје да службе за регрутацију потом никога не приморавају да потпише уговор са војском.

Изузетак је руска Република Чеченија. Мушкарци су тамо били отимани, мучени и кривично гоњени и тако принуђивани да одлазе на фронт, објавио је недавно интернет портал на руском језику Инсајдер.

Да то није уобичајено у другим регионима Русије, потврђују и „Мајке војника“. „Има случајева гђе нема директног психолошког притиска, али да се потенцијални војници намамљују платама, бенефицијама и условима рада“, каже Парамонова.

Додаје да су се њима многи жалили да се не поштују услови уговора. Међутим, често се испостави да војници по уговору нису добро прочитали своје уговоре пре потписивања.

Компензација без преседана

У многим случајевима није ни потребно присиљавати људе да иду у рат. Јер, често се виде редови испред мобилних станица за регрутацију. Владимир Путин је крајем маја укинуо старосну границу служења војног рока. Сада се могу пријавити и старији од 40 година. И многи то раде.

Важан подстицај је и накнада. Свако ко потпише уговор прима плату од 200.000 рубаља месечно – што је отприлике 3.500 евра. То је пет пута више од руске просечне плате. Према речима Александра Горбачова, редовна плата војника по уговору у мирнодопским условима износила је 25.000 рубаља, око 400 евра.

Међутим, у огласима се не наводи да ли се ради о борбеним дејствима. О томе постоје само индиректна упозорења. На пример, на крају описа стоји: „Током извођења специјалне војне операције може се закључити уговор на четири месеца или више.“ Јер, Русија описује рат против Украјине као „специјалну војну операцију“.

Општа мобилизација ризична

„Не постоји прикривена мобилизација у смислу принудне регрутације за учешц́е у борбеним операцијама у Украјини“, рекао је Олег Игњатов, аналитичар Међународне кризне групе.

Западни медији и званичници очекивали су да ц́е Владимир Путин објавити општу мобилизацију на прослави Дана победе 9. маја. То се није догодило, али се не може искључити у будуц́ности, каже Игнајтов.

Он мисли да се та одлука избегава из политичких разлога, како многе присталице рата у Русији не би промениле мишљење.

Игњатов каже да су недостаци руске пешадије у напредовању у Донбасу до сада надокнађивани артиљеријском надмоц́ју Москве. Али, руске војне снаге не би биле довољне да се заузму градови Дњепар, Одеса или Кијев.

„Не знамо колико далеко Русија жели да иде у Украјини“, додаје он. „Ако се буде осец́ала сатераном у ц́ошак, могла би бити проглашена и општа мобилизација.“

(Дојче веле)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер