петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дојче веле: Од почетка кризе у Грчкој приватне штедише повукле из банака 45 милијарди евра
Хроника

Дојче веле: Од почетка кризе у Грчкој приватне штедише повукле из банака 45 милијарди евра

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 14. јул 2011.

Удружење грчких банака поново је издало саопштење да су сигурни улози до сто хиљада евра. Ипак, због сталних гласина о томе да предстоји банкрот државе многи Грци су несигурни и убрзано повлаче новац.

Вангелис Критикос основао је још пре 12 година удружење чији је циљ заштита дужника и малих акционара. Помаже презадуженим клијентима банака, али и мале штедише, које брину за своје улоге, све чешће траже његов савет.

„Прво су пре свега богати склањали новац у иностранство, делом и зато што су хтели да избегну плаћање пореза. У међувремену и мале штедише повлаче свој новац из банака. У селима има чак људи који уштеђевину закопавају у баштама, као у стара времена. Осим тога, многи морају да начну уштеђевину како би уопште преживели, јер више немају новца. Јуриш на банке ће се наставити“, каже Критикос.

Грчка влада немоћна

Удружење грчких банака поново је издало саопштење да су сигурни улози до сто хиљада евра. Ипак, због сталних гласина о томе да предстоји банкрот државе многи Грци су несигурни. Како је поседовање рачуна у некој европској банци у складу са законом, влада не може да спречи трансфер милијарди евра на Кипар или Швајцарску. Од страха грчких штедиша користи имају и немачке и британске банке.

Међутим, има и оних који не би селили новац у иностранство, него настоје сигурно да га уложе у Грчкој и финансијски аналитичар Вангелис Харацис каже: „Људи страхују за своју уштеђевину и они који на штедној књижици имају 20 или 30 хиљада евра траже могућност да новац уложе без ризика. Конзервативни улагачи најрадије купују немачке државне обвезнице, а ко би већу зараду улаже у записе које издају компаније“.

Опасност од повлачења приватних улога

Од почетка кризе у Грчкој приватне штедише повукле су из банака 45 милијарди евра и Харацис упозорава да, ако се тако настави, многим банкама прети опасност да остану без новца: „Грчке банке су под притиском са свих страна. Отплате кредита касне и оне поседују велику количину државних обвезница. Осим тога, рејтинг неких банака је на нивоу „смеће“. Уколико се сада повуку и приватни клијенти доћи ће до дестабилизације многих банака и оне више неће моћи да финансирају реалну привреду“.

А Вангелис Критикос види још један проблем – пореска политика грчке владе кажњава многе штедише и примораће их да повуку уштеђевине. „Улагачи су већ упозорени да следе виши порези и учестале контроле. Онај ко дугује порез мора да рачуна да ће му бити блокиран рачун у банци. Већ месецима људи слушају само застрашујуће вести, а ти људи су тек деведесетих година уз много муке наведени на то да уопште уложе новац у банке. Сада се креће у супротном смеру“, закључује Критикос.

(Дојче веле)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер