четвртак, 19. септембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дојче веле: Нова препрека у сарадњи Србије и Хрватске?
Хроника

Дојче веле: Нова препрека у сарадњи Србије и Хрватске?

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 01. октобар 2011.

Премијерка Хрватске Јадранка Косор сматра да међудржавни споразуми тужилаштава Србије и Хрватске нису дали жељене резултате и додаје како су „ствари са Србијом од тада кренуле на горе".

"Када је био случај Тихомир Пурда, српски председник Борис Тадић ме је уверавао да ће се неке ствари покренути на боље, али су се покренуле на горе", изјавила је Косор. Премијерка је тако прокоментарисала београдске оптужнице и предлог закона своје владе о ништавости оптужница ЈНА, СФРЈ и Србије. Тај закон би, како је рекла, заштитио националне интересе Хрватске.

Косор је оценила да међудржавни споразуми - тужилаштва Хрватске и Србије, нису дали жељен резултат јер је "закон Србије из 2003. И 2010. проширио јурисдикцију Србије на територију Хрватске, што ни по једном међународном праву није могуће". За оптужнице из Београда против око 40 држављана Хрватске, међу којима и неколико ратних руководилаца, за ратне злочине и геноцид на подручју Вуковара 1991. године, Косор је, како је рекла, сазнала када и хрватски медији, иако су те оптужнице у Загреб стигле још јула.

Премијерка је поручила свима који мисле да је предлог закона о ништавости оптужница из Србије "предизборни закон", да гласају против њега. "Зар је Влада требало да ћути док не стигне нових 40 оптужница", упитала је Косор.

Уколико би хрватски Сабор усвојио предлог тамошње владе о ништавности оптужница ЈНА, СФРЈ и Србије сарадња хрватског и српског тужилаштва о уступању случајева ратних злочина била би враћена на почетак, сматра српски тужилац за ратне злочине Владимир Вукчевић.

"Уколико Сабор усвоји овај предлог Владе, регионална сарадња би једном, фактички политичком одлуком, била враћена на почетак. Правосуђе би устукнуло, политика је јача, и то је веома лоша порука. Ратни злочинци би опет могли да трљају руке, били би сигурни у границама својих новостворених држава", рекао је Вукчевић. Тиме би, према његовим речима, принцип некажњивости у Хрватској победио принцип правде. "То је цивилизацијски недопустиво, ма колико била у току предизборна кампања", навео је Вукчевић за београдске "Новости".

Веће за ратне злочине Вишег суда Србије подигло је средином септембра оптужницу против функционера ХДЗ-а Владимира Шекса, ратног министра полиције Ивана Векића, ратног команданта одбране Осијека Бранимира Главаша и ратног помоћника министра полиције Томислава Мерчепа због геноцида и ратног злочина над 19 Срба са подручја Вуковара.

Оптужница је подигнута и против још 40 хрватских ратних ветерана са вуковарског подручја.  "Предмет ''Шекс и остали'' био је разматран на састанку делегације српског и хрватског правосуђа у Загребу. Договорили смо се тада да ћемо све предмете из периода војног правосуђа ''прочешљати'' и вратити у оквире Споразума о уступању доказа из 2006. године. Европски правни стандарди прописују универзалну надлежност и наш Закон о суђењима за ратне злочине то је и усвојио", навео је Вукчевић.

(Дојче веле)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер