петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дојче веле: Молдавија између Русије и ЕУ
Хроника

Дојче веле: Молдавија између Русије и ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 18. новембар 2013.

Република Молдавија је најсиромашнија држава у Европи, политички и економски нестабилна. Упркос томе, Европска унија жели да са њом да склопи Споразум о асоцијацији. Русији се то сигурно неће допасти.

Мало је оних који су чули за Молдавију или знају где се налази. Притом је та земља буре барута на самој граници Европске уније, између Румуније и Украјине. Та бивша совјетска република прогласила је независност августа 1991. године. Тренутно, Молдавија је једни позитиван пример пројекта ЕУ под називом „Источно партнерство“. Због тога ЕУ има намеру да са Молдавијом потпише споразум о асоцијацији и то већ крајем новембра, на самиту „Источно партнерство“. Упркос томе, многи политичари ЕУ, наравно незванично, о Молдавији говоре као пропалој држави.

Република Молдавија је далеко најсиромашнија држава у Европи. Претходне две деценије напустило ју је 4,3 милиона становника. Главни извора прихода су финансијска помоћ ЕУ и дознаке гастарбајтера. Земља је хронично политички нестабилна, дубоко подељена између про-руских и про-западних снага.

Проблематична Трансњистрија

Етнички састав земље је претходних година увек изнова био разлог за сукобе, упркос врло либералном закону који се односи на мањине. Јер, 70 одсто становника су Молдавци којима је матерњи језик румунски, а остатак чине Украјинци, Руси и Гагаузи који су такође хришћани.

На истоку се налази Трансњистрија која се још 1990. отцепила и којом владају бивши комунисти. Трансњистрија је међународно-правно непризната и постала је место за прање новца, трговину људима, оружјем и дрогама. Године 1992. био је избио кратки грађански рат, од тада влада напето примирје.

Без обзира на све то, Европска унија жели са Молдавијом да склопи Споразум о асоцијацији и то можда већ следеће године. Трансњистрија није урачуната.

Треба имати обзира према Русији

Гернот Ерлер, немачки социјалдемократа и стручњак за источну Европу, упозорава на превелики оптимизам ЕУ: „Европска унија је Републику Молдавију прогласила за позитиван пример 'Источног партнерства'. То је добро за Молдавију и опасно за ЕУ јер то све више иде у правцу конфронтације са Русијом.“

Чињеница јесте да „Источно партнерство“ треба покренути. Под притиском Русије, Јерменија, Азербејџан, Грузија и Белорусија су се већ опростиле од многих пројеката и хоће да са Русијом склопе Споразум о слободној трговини. Украјина би ових дана требало да донесе одлуку о томе да ли ће са ЕУ потписати Споразум о асоцијацији. Врло је могуће да се, због великог притиска Москве, и Кијев повуче. Русија је Молдавији увеле индиректне санкције, забраниши увоз вина и вињака из те земље – наводно због лошег квалитета.

У разговору за Дојче веле Ерлер каже да он не саветује Европској унији да одустане од планова са Молдавијом, већ само упозорава да је Споразум о асоцијацији за сада преурањен.

(Дојче веле)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер