петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дојче веле: Мађарска брутално злоставља мигранте, враћа их претучене и изуједане у Србију
Хроника

Дојче веле: Мађарска брутално злоставља мигранте, враћа их претучене и изуједане у Србију

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 13. март 2017.

Избеглице и борци за људска права оптужују Будимпешту да брутално злоставља мигранте. Они се често враћају у Србију израњавани и изуједани. Мађарска то негира – али државно тужилаштво добија одговарајуће пријаве.

Фајсал долази из Авганистана. Има 16 година и тавори у Србији. Он је такозвани малолетник без пратње, у збегу, на путу ка Западној Европи. Пре неколико дана је морао да се врати са српско-мађарске границе. „Пресекли смо ограду и ушли у Мађарску", каже Фајсал који је – као и још 800 избеглица – нашао уточиште у складиштима иза београдске железничке станице.

Показује рану на ручном зглобу и каже да је то траг уједа пса. „Нажалост, мађарски полицајци су нас нашли", каже, „викали су и хушкали псе на нас. Хтели су по сваку цену да сазнају име кријумчара који нас је довео до ограде на граници, али нисмо знали како се он зове."

Један други младић има завој на десној руци. На свом Ајфону нам показује фотографију ране док је још била свежа. И он тврдида га је ујео пас којег су Мађари у униформама напујдали на њега,  пише Дојче веле.

О ранама ове двојице момака старају се медицинари-добровољци, у малој амбуланти коју је у близини складишта отворила организација Лекари без граница. Они говоре о феномену који прате већ неколико месеци. „У последњих годину дана имамо више од 100 случајева где су повреде последица насиља", каже лекар Момчило Ђурђевић: „Сматрамо да има много више случајева који нам нису пријављени."

Злостављање без трагова

Од јула прошле године Мађарска враћа за Србију илегалне имигранте ухваћене унутар појаса од осам километара од границе на мађарској територији. Прошлог уторка, парламент у Будимпешти је одобрио нови закон о азилу којим је тај појас практично укинут – односно, проширен на читаву територију државе. Малобројни потражиоци азила које Мађарска пушта на своју територију преко две такозване транзитне зоне формиране на самој граници убудуће ће на решавање својих захтева моћи да чекају само још у тим зонама. А ако пожеле да их напусте, онда ће то смети само – у правцу Србије.

Избеглице које бивају враћене у Србију често имају повреде од удараца, тешке иритације очију од бибер-спреја и ране од уједа паса. Нека злостављања не остављају трагове. Током зиме су многе избеглице рекле да су их мађарски полицајци терали да сатима стоје у леденој води.

Две оптужнице

Организације за људска права су сакупиле и објавиле бројне изјаве жртава насиља. Активисти сматрају да физичко насиље треба да одврати избеглице од покушаја да се провуку кроз ограду. Многи потражиоци азила долазе са ратних подручја и из друштава у којима је бруталност део свакодневице. Они трпе злостављања у Мађарској и без обзира на њих стално изнова покушавају да пређу границу. Неки и по десет или двадесет пута.

Елдорадо за кријумчаре                    

Мађарско Министарство унутрашњих послова категорички одбацује оптужбе за злостављања. „Круг помагача Лекара без граница је као што је познато повезан са Џорџом Сорошем", тврди Министарство. Амерички милијардер је за мађарског премијера Виктора Орбана нека врста државног непријатеља јер се залаже за демократију и људска права.

И поред тога, неки случајеви злостављања су постали познати и у Мађарској, како је од Државног тужилаштва сазнао интернет-портал „24.ху". Тако су истражитељи у Сегедину 2015. пријавили 44 случаја злостављања избеглица у којима су осумњичени полицајци. Истраге су обустављене због недостатка доказа у чак 31 случају. Али барем су у два случаја су подигнуте оптужнице.

(Дојче веле)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер