петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дојче веле: Косово остаје болна тачка
Хроника

Дојче веле: Косово остаје болна тачка

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 29. децембар 2009.

Када је у питању визна либерализација за грађане Србије, немачки посланици поручили су да је нова влада Србије направила видне кораке у процесу демократизације земље, и да зато Србија и њени грађани морају да буду награђени визном либерализацијом.

Међутим, болна тачка остала је и даље независност Косова. Ако Србија жели да постане чланица Европске уније, мора да призна Косово, поручио је парламентарац Клаус Петер Вилш из владајуће странке Уније немачких демохришћана: ”Србији предстоји тежак пут, јер рат на Балкану, који је покренуо Милошевић, није тако давно завршен. Европска унија је спремна на нормализацију сарадње, али је тема Косово тест за Србију. Не видим други начин!”

Његов коалициони партнер Рајнер Штинер из странке либерала рекао је да ниједна земља која има неразјашњене регионалне проблеме, неће више бити примљена у чланство: ”То је формални критеријум Европске уније и он није усмерен против Србије. Дакле, пре него што Србија буде примљена у чланство, а тај чин како сада ствари стоје још није пред вратима, конфликт са Косовом мора да буде решен на било који начин.”

Председник Србије Борис Тадић средином новембра дошао је у службену посету Берлину. Био је то наставак разговора који су вођени и у другим главним градовима земаља Европске уније, с циљем да кандидатура Србије за чланство у Европској унији добије реалне основе. Председник Тадић је након разговора са канцеларком Ангелом Меркел изјавио:

”Нама је потребна подршка наших европских партнера да што пре дође до одмрзавања Прелазног споразума, пре свега имајући у виду чињеницу да Србија чини све да сарадња са Хашким трибуналом и хапшење Ратка Младића и Горана Хаџића буде окончана и ја верујем да ће бити могуће и одмрзавање Споразума и подношење кандидатуре Србије до краја ове године.”

Канцеларка Меркел је, међутим, поручила да пре подношења кандидатуре, у Србији претходно треба на снагу да ступи Споразум о стабилизацији и придруживању (ССП). ”Из немачке перспективе, тек онда следи следећи корак, наиме кандидатура за чланство Србије.”

Интерес за политику на Балкану и активнији ангажман нове немачке владе уследили су тек након оштрих критика опозиције, јер владајућа коалиција у својој првој декларацији пред парламентом у Берлину  ни једном речју није поменула будућу политику према земљама Балкана. Посланик Социјалдемократа Аксел Шефер је том приликом рекао: ”Гласна ћутња нове владе нас наводи на закључак да они заправо желе да зауставе започети развој. Имамо обавезу да одржимо дату реч и да земљама Балкана отворимо европску перспективу.”

Социјалдемократе су покренуле и захтев за одржавање ванредне седнице Парламента на којој би био донесен нови концепт европске перспективе за земље Југоисточне Европе. Владајућа коалиција га је одбила, а посланик демохришћана Петер Бајер је прокоментарисао:

”Објављивање тачног датума за чланство у Унији пре завршетка преговора је потпуно бесмислено. То одбацујемо! Јасна европска перспектива за земље Југоисточне Европе постоји, али чврсто обећање за чланство у Унији нећемо дати.”

Након што је Србији укинут визни режим, Брисел, Париз, Рим и Берлин први пут је посетило 50 грађана који до сада никада нису напуштали Србију у пратњи потпредседника Владе, Божидара Ђелића. Најстарији у групи, 71-годишњи Веља Црвенковић из Ушћа код Обреновца, европским званичницима лично је уручио флашу шљивовице из своје домаће производње.

Путовање по Европи, Веља је овако описао: ”Као да сам се поново родио, када сам све ово видео. Ово ми је први пут да видим како је и шта је та Европа. Авион нисам видео све док нисам у њега сео први пут.”

(Deutsche Welle)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер