петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дојче веле: Кина и „владавина права“
Хроника

Дојче веле: Кина и „владавина права“

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 20. октобар 2014.

Централни комитет Комунистичке партије Кине данас (20.10) почиње свој четврти пленум. Тема је – правосуђе. Ипак, увођење владавине права се не очекује…

Почетком прошле недеље на југозападу Кине, у провинцији Јунан одиграла се крвава драма. Љутита група сељана упала је на градилиште и напала раднике. Руља је везала осам грађевинских радника и потом их – запалила! Да би смирила ситуацију, полиција је користила палице и сузавац. У инциденту је убијено шест радника и два мештанина, а 18 људи је повређено. Локални медији известили су да су мештани бесни јер нису добили адекватну компензацију за земљу која је претворена у грађевинско земљиште.

Недостатак поверења у правосуђе

У Кини често долази до сукоба око земље. Додуше, углавном се плаћају високе накнаде, међутим, многе локалне самоуправе су корумпиране па се дешава да новац једноставно – нестане. Пошто је утицај локалних власти на правосудни систем велики, поверења у судове нема, па тако нема ни ефикасног средства за решавање таквих сукоба. Зато често долази до насиља.

Али можда се то ускоро промени? Централни комитет Комунистичке партији Кине на свом четвртом пленуму расправљаће о – правном систему. Посматрачи спекулишу да би реформом правосуђа могао да се смањи утицај локалних самоуправа у тој области.

„Влада је мотивисана да спроведе реформе због све чешћих масовних сукоба у свим покрајинама у Кини“, каже Џу Ји из берлинског Меркатор-Института за кинеске студије. „Влада је свесна проблема. Питање је само које мере ће бити уведене да би се сузбиле злоупотребе власти на локалном нивоу“, каже Џу.

Према организацији „Хјуман рајтс воч“, у Кини се свакодневно одржава 300 до 500 протеста. „Повећан број сукоба доводи се у вези са растућом приватном својином људи, али и са процесима глобализације у Кини“, каже Џу. „Свест кинеског становништва о томе расте и постоји жеља да се право и закони примењују ради заштите приватне својине у односу на државу“, каже Џу.

За сада нису познати детаљи могуће реформе правосуђа. У званичним изјавама само се помиње да ће на пленуму бити говора о „владавини права“. „Принцип владавине права је обавеза, ако земља жели економски развој, правилно управљање, културни просперитет и чисту животну средину“, пише званична кинеска агенција Синхуа.

Џанг Минг, стручњак за право са кинеског Народног универзитета, наглашава да израз „владавина права“ не треба изједначавати са западним појмом правне државе. „Владавина права пре свега значи да власт поштује законе. Али у кинеској традицији је правосуђе углавном служило за контролу људи: „То се неће тако брзо променити, као ни реформа судства“, каже Џу Ји и додаје: „Не ради се о подели власти, не ради се о уставном праву. Циљ је јачање правосуђа као инструмента власти.“

Право као инструмент власти

Шта то може да значи, показују судски процеси, посебно против владиних противника. Добитник Нобелове награде за мир Лиу Сијаобо осуђен је 2009. На једанаест година затвора због наводе „субверзије државне власти“. Још горе је прошао ујгурски активиста Илхам Тохти. Суд у Пекингу га је због наводног сепаратизма осудио на доживотну робију. Та два процеса изазвала су бројне међународне критике.

Џу Ји претпоставља да ц́е правосудне реформе пре свега бити – техничке мере. Оне би могле донети нека побољшања у одређеним областима, али – „то неће бити суштинска реформа правосуђа“.

(Дојче веле)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер