уторак, 07. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дојче веле: Због поремећаја фреквенција у струјној мрежи, Европски савез електродистрибуција (ЕНТСО-Е) прети Србији санкцијама - уколико не реши спор са Косовом
Хроника

Дојче веле: Због поремећаја фреквенција у струјној мрежи, Европски савез електродистрибуција (ЕНТСО-Е) прети Србији санкцијама - уколико не реши спор са Косовом

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 18. јул 2018.

Узроци поремећаја фреквенција у европској струјној мрежи још нису отклоњени. Почетком јула, дигитални сатови који се синхронизују преко фреквенције мреже поново су почели да раде непрецизно.

Проблема је већ било почетком марта, када се испоставило да је то тако због спора између Србије и Косова.  За разлику од концерна других балканских земаља, косовска електродистрибуција КОСТТ није члан у европском савезу електродистрибуција ЕНТСО-Е. То је тако јер Косово нису признале неке земље, на пример Србија и земље ЕУ попут Шпаније или Румуније. Косово нема сопствену регулаторну зону, то јест, мрежу у којој дистрибутери морају да минимирају осцилације.

Косово је члан регулаторне зоне СММ коју чине чланови Ентсо-Е Србија, Македонија и Црна Гора. Србија је као најважнија земља досад одбијала да смири осцилације са Косова, због чега су оне осетне и напољу.

Компензациони програм није решење

Београд из политичких и финансијских разлога нема интереса да Косово постане самостална регулаторна зона. Јер, до сада су Срби убирали новац од продаје вишка струје Албанији, Македонији или Црној Гори, а та добит би заправо требало да иде надлежном оператеру, а то је КОСТТ, рекао је у марту заменик директора међународне енергетске заједнице „Енерџи комјунити“ Дирк Бушле.

Европски оператери су активирали специјални компензациони програм који се аутоматски активира када одступања пређу 60 секунди. Али то није трајно решење и сада је ЕНТСО-Е запретило санкцијама Србији уколико не реши проблем са Косовом. Нигде није речено какве би те санкције могле бити али ЕНТСО-Е на свом интернет-порталу пише да би до њихове примене могло доћи уколико се покаже да постоји „јасно одсуство воље да се проблем реши.“

ЕМС: Косово криво за кашњење сатова

Компанија Електромрежа Србије (ЕМС) данас је саопштила да је КОСТТ (оператор преносног система на територији Косова и Метохије) поново проузроковао кашњење дигиталних сатова у Европи јер је неовлашћено преузимао електричну енергију од других преносних система из интерконекције "Континентална Европа".

Како је објашњено, КОСТТ није одржавао баланс између производње и потрошње електричне енергије на територији Косова и Метохије, већ је недостајући део за напајање потрошача без накнаде неовлашћено преузео из интерконекције "Континентална Европа".

ЕМС је подсетио да је предложио низ конструктивних техничких предлога Европској асоцијацији оператора преносних система ЕНТСО-Е, како би се решио проблем кашњења дигиталних сатова који се синхронизују преко фреквенције мреже.

"Поједине активности званичника Енергетске заједнице Дирка Бушлеа не доприносе решавању ситуације, већ напротив могу довести до ескалације проблема услед његовог погрешног довођења у везу теме прихода од алокација капацитета и теме девијација у фреквенцији насталих због неовлашћеног преузимања електричне енергије од стране КОСТТ", истакао је ЕМС у саопштењу достављеном Бети.

ЕМС је оценио да "заузимање пристрасног става појединих званичника Енергетске заједнице такође може имати негативан ефекат када је реч о ефикасном изналажењу решења".

"КОСТТ има обавезу самосталног вршења регулације своје подобласти, односно балансирања потрошње и производње, док је ЕМС одговоран за своју контролну област, која укључује и подобласт КОСТТ", навео је ЕМС.

Указано је да су "као меру ублажавања последица некоректног рада КОСТТ, оператори преносних система из континенталне Европе дефинисали програм компензације који се аутоматски активира када временско одступање у мрежи премаши 60 секунди".

"Управо то се догодило 6. јула, а захваљујући примени овог програма компензације временско одступање у мрежи је враћено у нормалне оквире", подсетио је ЕМС.

Коментаришући могућност увођења санкција Србији због нерешених односа преносних система Србије и Косова, ЕМС је истакао да су по важећим уговорима и споразумима одлуке о покретању било каквих мера или поступака у оквиру ЕНТСО-Е у надлежности оператора преносних система европских земаља и могу се реализовати тек након утврђивања и доказивања чињеничног стања и директне одговорности.

(Дојче веле)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер